Predsednik Industrijskog sindikata „Zastava oružje“ u intervju datom „U centar“ pojasnio razloge razlaza sa Samostalnim sindikatom, tačnije samodržcem tog sindikata Draganom Ilićem. Industrijski sindikat Srbije je okrenut mladim ljudima, radničkom jedinstvu i solidarnosti.

Industrijski sindikat „Zastava oružje“ snaga za preokret i budućnost fabrike

Kragujevac, 13.10.2020.

„Radnici ne smeju biti kolateralna šteta sindikalnih sukoba, prisutnih u „Zastava oružju“, poručuje Dragan Milosavljević predsednik Industrijskog sindikata „Zastava oružje“ u intervjuu datom „U centru“.

Dragan otvoreno govori o razlazu sa Samostalnim sindikatom, novom pristupu sindikalnoj borbi, sukobima u fabrici koji potresaju srpsku javnost.

Kolega Milosavljević kaže: „Od snage sindikata „kragujevačke Namenske“ strepeo je i sam Slobodan Milošević- jednako koliko i lideri tadašnje opozicije. Otimajući se za njihovu naklonost  „na noge“ im je dolazio Milan Beko, Miki Savićević, Zoran Đinđić, Vuk Drašković… O njima su pisale čak i japanske novine, izveštavao BBC, Slobodna Evropa, Glas Amerike… Danas su razjedinjeni, nesložni, razbijeni na nekoliko sindikata… Oružari pokušavaju da se održe u novim okolnostima koje su sobom donela nova vremena…“

- Sa dubokim poštovanjem posmatram danas te ljude i događaje. Bilo je to viteško vreme u odnosu na ovo što nam se događa danas, toliko su se stvari promenile. Ništa nije isto, pravila više nema“, kaže u intervjuu Milosavljević, predsednik Industrijskog sindikata Vojne fabrike. On ističe da su „promene u društvu donele i promene u načinu sindikalne borbe“.

- Pogrešno je i po radnička pitanja pogubno kad jedan čovek umisli da sve zna, da su oni koji ne misle kao on - izdajnici! A to nam se kao narodu kroz istoriju vazda ponavlja u svakom segmentu, da je sujeta iznad svega.. Pitanje odnosa između sindikata je otvoreno i taj jaz se produbljuje. To nije moja želja. Ime lidera „samostalaca“ neće ostati upisano u bogatoj istoriji fabričkog sindikalizma vedrim bojama. Taj sindikat se raspada zbog lošeg rada i ponašanja rukovodstva, a i činjenica da u naredne četiri godine osam stotina radnika odlazi u penziju i da su ti ljudi mahom „samostalci“ jasno govori šta ih čeka. Meni je žao zbog toga, ja želim snažan i jedinstven radnički pokret“, kaže Milosavljević i dodaje da je posle trideset i pet godina iz jata Samostalnog sindikata praktično oteran kada „nije pristao da sindikatom upravljaju ljudi iz senke a ne izabrano rukovodstvo“.

- Zbog očajnog rada Samostalnog sindikata, danas u „Zastava oružju“ imamo četiri reprezentativna sindikata. Ljudi nisu više hteli da trpe bahatost i ucene i počele su ozbiljne podele. To nije dobro, ja nisam birao taj put. Kad je Iliću (predsednik Samostalnog sindikata) uručen otkaz ustao sam da ga odbranim i on je vraćen na posao. Branio sam instituciju predsednika sindikata. On kasnije nije bio zadovoljan ali to je druga stvar. Oslabljen najmasovniji sindikat i podele među radnicima odgovaraju svakom poslovodstvu“, tvrdi naš sagovornik i podvlači „da krivicu snose oni koji su najjači, time i najodgovorniji a to je svakako rukovodstvo i čelni čovek Samostalnog sindikata“. Milosavljević objašnjava da je u trenutku sindikalnih izbora Dragan Ilić čak uspeo i da promeni izborna pravila.

- Ilić je „kupio“ više nivoe sindikata i tako ih privoleo da menjaju pravila. Od pet hiljada dinara, koliko smo na mesečnom nivou do tada plaćali obaveze prema centrali, ulog je podigao na 140 hiljada. To je novac sindikata koji je mogao da se upotrebi mnogo bolje. Njemu su ,međutim trebala nova pravila po kojima bi sebi osigurao opstanak. Ja sam sve vreme tražio mlade ljude željne borbe i dokazivanja. Ilić je, s druge strane, birao potpredsednike i rukovodioce koji imaju par meseci ili godina do penzije. Nije bitno što su umorni i istrošeni, bitno je da su poslušni. Zbog takvih stvari danas imamo i Industrijski sindikat na čijem sam čelu“ kaže Milosavljević i ističe da su „reprezentativnost stekli prvog jula“.

- Imamo oko 550 članova od čega je devedeset posto mladih ljudi. U njima vidim budućnost i sindikata i fabrike. Napravili smo ozbiljnu sindikalnu snagu ni iz čega, snagom naše volje - ističe Milosavljević.

O sukobu Ilića i predsednika Nadzornog odbora fabrike pukovnika Ivice Marjanovića on kaže „da mu nije mesto u fabrici - već tamo gde se takvi sporovi rešavaju“.

Na pitanje o nedavnom incidentu u kome su radnici treće smene zatečeni u alkoholisanom stanju Milosavljević kaže: „da je čovek koji se zalaže za rad i disiplinu“.

- Slučaj je hteo da radnici koji su bili alkoholisani pripadaju Samostalnom sindikatu. Mogli su da budu i kolege iz mog sindikata. Ali to sa sindikatima ne bi smelo da ima veze. Radi se o teškoj povredi radne discipline i tu nema mnogo prostora za razgovor. Ilić sada pokušava da tu stvar dovede na nivo mobinga i nekakvog progona radnika od strane Marjanovića ili koga već. To su gluposti. Ljudi su bili pijani i hvala Bogu da nije došlo do tragične situacije. Sve se desilo na veoma opasnom mestu. Ali sam protiv da to izlazi iz kuće, što kaže narod. Apelovao sam na rukovodstvo da te kazne budu uslovne. Radnici ne smeju biti koletaralna šteta bilo čijih ambicija ili sukoba“.

Milosavljević kaže da se zalaže za nov, moderniji način sindikalnog organizovanja i tvrdi da je bilo sluha danas bi u fabrici postojao samo jedan sindikat, time i jedinstvo iz kog proizilazi radnička snaga. Tvrdi da ne deli radnike te da je svaka akcija Industrijskog sindikata otvorena za sve oružare bez obzira kojoj organizaciji pripadaju.

„Zbog takvog mog stava trojica predsednika celina Samostalnog sindikata je prešlo u Industrijski sindikat. Ljudima je dosta bahatosti i diktatorskih manira, željni su rada u ozbiljnoj organizaciji gde mogu da se izbore za svoja prava“