Predstavnici Magna Seating d.o.o. Odžaci u Ministarstvu rada pokazali želju za potpisivanjem Kolektivnog ugovora. Industrijski sindikat sRbije zahteva okončanje pregovora i potpisivanje ispregovaranog Kolektivnog ugovora.

Kolektivni ugovor u „Magna Seating“ Odžaci

Beograd, 03.02.2020.

Dana 28. Januara 2020. godine ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja primio je predstavnike „Magna Seating“ d.o.o. Odžaci koji kao veliki investitor na tržištu nađe zemlje posluje od 2012. godine i bavi se proizvodnjom presvlaka za autosedišta, a na evropskom tržištu posluje u još 18 zemalja.

“Од отварања прве фабрике у Оџацима, када је овај послодавац запошљавао око 400 радника, данас овај послодавац запошљава око 2000 радника, углавном са територије општине Оџаци. Захваљујући позитивном пословном окружењу и програмима подршке које спроводи Влада Републике Србије, план је и намера овог послодавца отварање још једног производног погона у веома кратком року, у којем би се запослило још 1500 радника, чиме би овај послодавац на крају инвестиционог циклуса запошљавао укупно 3500 радника.

Представници послодавца упознали су министра са отпочињањем преговарања послодавца и синдиката ради закључивања колективног уговора код овог послодавца, како би се права, обавезе и одговорности из радног односа уредили на повољнији начин у односу на законске одредбе, наставило са унапређењем услова рада запослених и подизањем њихових радних права на виши ниво. Жеља је да се и личним примером укаже на овај веома значајан део социјалног дијалога и поспеши закључивање колективних уговора у привреди.

Закључујући састанак министар је навео да постоји снажна подршка и јасно опредељење Министарства за рад, запошљавање, борачких и социјалних питања и Владе Републике Србије за поспешивање закључивања колективних уговора, посебно у приватном сектору, како би се омогућило запосленима уживање већих права из радног односа и обезбедили бољи услови ради, јер само задовољан запослени доприноси пословном успеху компаније и представља њеног најбољег промотера.” ovo stoji kao informacija na sajtu Ministarstva rada.

Industrijski sindikat Srbije je 03.02.2020. godine , „Magna Seating“ poslao dopis u kome stoji: “Ohrabreni vašim izjavama datim ministru za rad, zapošljavanje, boračka I socijalnu politiku Zoranu Đorđeviću na sastanku u Ministarstvu rada 28.01.2020. godine, Industrijski sindikat Srbije se obraća sa predlogom da sprovedemo dogovor koji je 31.01.2019. trebao da rezultira potpisivanjem Kolektivnog ugovora kod poslodavca nakon usaglašavanja poglavlja o zaradama zaposlenih koji je u vidu predloga trebao da bude prezentovan sa vaše strane.

Nedolaskom u Beograd 31.12.2019.u prostorije Industrijskog sindikata Srbije s vaše strane to se nije dogodilo. Ministru ste trebali da kažete da su pregovori u završnoj fazi a ne na početku, , kako vi kažete “otpočeli”.

Predlažem da se pregovarački timovi poslodavca I sindikata sastanu 10.02.2020. godine u prostorijama poslodavca ili Industrijskog sindikata Srbije u vremenu koje bi bilo usaglašeno između socijalnih partnera.”

Industrijski sindikat Srbije smatra da je došao trenutak da razmotrimo i zakonom predviđeno rešenje, a da li će to tako i biti pokazaće odgovor „Magna Seating“.