Delegacija samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala Bosne i Hercegovine u poseti
Industrijskom sindikatu Srbije i nezavisnom sindikatu metalaca,,Hesteel’' Serbia

Sindikalna saradnja kao odgovor svetu kapitala

Smederevo 18.jul 2017.

U radnoj poseti Nezavisnom sindikatu metalaca ,,Hesteel’' Serbia bila je delegacija sindikata radnika hemije i nemetala Bosne i Hercegovine sa predsednicom Katom Iveljić.

Dan pre toga obavljen je sastanak kolega iz BiH sa predsednikom ISS Draganom Matićem.

Glavni razlog posete su najave da je ,,Hesteel'' zainteresovan za kupovinu koksare u Lukavcu, koja je u mešovitom vlasništvu ,,Mitala’’ i BiH, a posluje pod imenom Global ispat koksara Industrija (GIKL). U kompaniji radi oko 1.000 radnika, sa redovnim primanjima i kolektivnim ugovorom.

Rukovodstvo NSM ,,Hesteel'' je prezentovalo važeći Kolektivni ugovor, odnos Kineza prema zaposlenima i poslovnom sistemu i sindikatima.

Predsednik NSM ,,Hesteel'' Mileta Gujaničić je ukazao da je situacija u železari stabilna, sa manjim problemima koje je moguće rešavati kroz institucije socijalnog dijaloga. Kolege iz BiH su imali mnoga pitanja, a dogovoreno je da se do kraja 2017. godine organizuje odlazak u GIKL Lukavac.