Mukama radnika "Interleminda" se ne vidi kraj

Leskovac, 4. jun. 2020

Bivši radnici „Interleminda“ održali su konferenciju za medije na kojoj je Saša Milenković, predstavnik Samostalnog sindikata, rekao da se problemi koje radnici ove firme imaju godinama i dalje se ne rešavaju.

„Ovde je, konačno saznajemo, u sve umešana vlast i to možemo da potkrepimo papirima. Mi i dalje pokušavamo da ostvarimo svoje pravo isplatu zaostalih potraživanja koja iznose sa kamatom oko 500.000 dinara po radniku, što u ukupnoj sumi iznosi oko 70 miliona dinara. Stečajni upravnik na računu ima oko 400 miliona i čeka da se čitava stvar reši na sudu.“

Predsednik industrijskog sindikata metalaca Srbije Dragan Matić podseća da je već održana konferencija za medije pre izvesnog vremena na kojoj je najavljeno obraćanje najvišim državnim organima, kojima će se predočiti dokumenta koja su u tom trenutku posedovala i s kojima se išlo na sud.

„Mi smo to ispunili, obavestili predsednika države i premijerku, poslali dokumentaciju i odgovor nismo dobili. Slučaj „Interleminda“ može biti rešen samo ako se skloni akutelna vlast. Kako idemo u dubinu, klupko se sve više odmotava. Tu više nije upleten samo državni sekretar, nego i drugi politički moćnici iz SNS-a, zatim i institucije kao što su sud ili APR… Naći ćemo se u situaciji da će ovaj slučaj ići na zastarevanje ili će se sve okrenuti prema Saši Milenkoviću i on će biti kriv što je prikupio svu ovu dokumentaciju i dostavio sudskim organima. U sve ove aktivnosti je uključena i lokalna samouprava i to građani Leskovca moraju da znaju. Ovaj problem nije nastao tako što je neki vlasnik iz Bugarske napravio malverzaciju. Tu je uključen niz ljudi, kada pogledate vidite da je Zaharijev koristio metodu potkupljivanja, ucenjivanja i korupcije da bi novac, sad već govorimo o svoti od 13,5 miliona, na kraju transferisao na svoje račune u Bugarsku, zbog čega je „Interlemind“ gurnut u stečaj i radnici ostali bez ikakve nadoknade. Na kraju su svi političari koji su uključeni videli „Interlemind“ kao mesto gde mogu određenim sklanjanjem papira, zaustavljanjem nekih odluka da od Zaharijeva naplate i svoj deo. Postavlja se pitanje kako su se i sudije ponašale u ovom postupku, jer ih se šest promenilo do sada? Menjaju se i stečajni upravnici…“

„Osnovni problem je u pravosuđu“ ističe Živojin Stefanović.

„Neverovatno je da tužilac traži da Saša Milenković prikuplja dokaze za krivično gonjenje. Tužilac samo ako načuje nešto može da pokrene postupak za utvrđivanje istine. Ovde Privredni sud Leskovca ne radi svoj posao, MUP ne radi svoj posao, lokalna samouprava ima svoje Odelenje za privredu i poljoprivredu koje prstom nije maklo da proveri neke podatke i da ih postavi pred skupštinu grada. Mi smo imali strašne probleme jer je leskovački budžet bio garant za livnicu, jedva smo se iskobeljali iz tog procesa. Livnica je upisana kao gradsko vlasništvo, a onda nas niko nije pitao i to je prodato i otišlo u staro gvožđe… Isto se dešava sa „Interlemindom“ jer institucije sistema ne rade. Ova vlast treba najmanje da se sklanja od svega, jer su problemi nastali u bivšoj vlasti, ovo je samo nastavak…“

Izvor: jugpress.com