Nastavljen pad industrijske proizvodnje ali premijer Ivica Dačić prezadovoljan rezultatima Vlade za prvih sto dana. Javni sektor i zaposleni u njemu u znatno boljoj poziciji od industrijskih radnika.

KUDA IDE SRPSKA INDUSTRIJA

Beograd, 20.10.2012.g

Izjava državnog sekretara Aleksandra Ljubića iz Ministsrtva finansija i privrede da se proces Restrukturiranja okončava 31.06.2014.g. i koja obuhvata 170 preduzeća u kojima radi preko 40 000 radnika kao i da ta preduzeća prave „štetu“ od 700 miliona evra godišnje zahteva objedinjenu aktivnost srpskih industrijskih sindikata koji su ostali na periferiji ovih događanja.

Mnogo više od reči državnog sekretara govore podaci o industrijskoj proizvodnji u prvoj polvini 2012.godine koja je za 12,8% manja za isti period 2011.godine. Zaposlenost u industriji u odnosu na ukupan broj zaposlenih u Srbiji 2007.g. iznosio 23,4% a 19,9% u 2010.g. Ukoliko se ovaj procenat ne poveća u rasponu od 25 – 30% prestaće da postoje sve realne pretpostavke punjenja budžeta, što znači nova zaduživanja ili državni bankrot.

Ohrabruje podatak da je najveći deo investicija u periodu od 2002. do 2011. godine u iznosu od 17.708 milijardi dolara bio u industrijskim postrojenjima. Podatak da je trenutna nezaposlenost u Srbiji 28% tj 750 000 ljudi od kojih značajan broj njih dolazi iz sektora industrije i traži zaposlenje u sektoru industrije, deluje obeshrabrujuće u odnosu na najave smanjenih a očekivanih investicija. Industrijski radnik Srbije u proseku prima devet zarada godišnje a blizu 40 000 njih svakoga meseca ne dobije zaradu. U septembru mesecu prosečno isplaćena zarada u Srbiji iznosila je 55 903 dinara dok je u julu ona iznosila 57 240. Prosečno isplaćena zarad u javnom sektoru u kome radi blizu 500 000 radnika je znatno viša u odnosu na prosečnu zaradu isplaćenu u prerađivačkoj industriji koja iznosi 36 760 dinara, u obrazovanju 41 081, zdravstvu 41 445 a državnoj upravi 63 378 dinara. Upoređujući broj ukupnog broja zaposlenih u Srbiji od 1 730 000 zaposlenih i broj radnika u javnom sektoru ispada da  na 3,5 radnika u realnom sektoru dolazi jedan radnik iz javnog sektora uz to imamo i blizu 1 700 000 penzionera pa smo došli do toga da na jednog zaposlenog imamo jednog penzionera.

Ovogodišnja inflacija iznosi preko 12% a najnovija poskupljenja su dovela da su potršačke cene porasle za 6% uz minimalnu zaradu od 20 010 dinara za period april- februar 2013.g što ukazuje da će mali broj građana pa i onih zaposlenih teško sastavljati kraj s krajem.

Industrijski sindikat Srbije izlaz iz ove teške situacije vidi u rastu industrijske proizvodnje a ohrabruju i izjave koje potvrđuju da Srbija može uz odgovornu i kompetetnu političku elitu da stvori ambijent koji može biti po meri i potrebama građana i radnika Srbije. „Srbija je danas suviše siromašna za svoj proizvodni potencijal“ profe. Rikardo Hausman Harvard Univerisity.