POSETA SINDIKATA RUDARA I METALURGA RUSIJE (GMPR), SVETSKOG INDUSTRIJSKOG SINDIKATA I INDUSTRIJSKOG SINDIKATA SRBIJE „NEZAVISNOM SINDIKATU METALACA“

DOGOVORENI BUDUĆI OBLICI SARADNJE

Smederevo, 19. oktobar 2012.

Svetski industrijski sindikat (IndustriALL Global Union), sindikat Rudara i metalurga Rusije „GMPR“ (Miners and Metallurgical Workers Union Of Russia) i Industrijski sindikat Srbije (ISS), na kraju današnje posete "Nezavisnom sindikatu metalaca" Železare Smederevo - razmenili su značajne sindikalne informacije iz oblasti industrije čelika u svetu, ponašanja ruskih poslodavaca, dogovorili buduće oblike saradnje i dali punu podršku rukovodstvu „Nezavisnog sindikata metalaca“ Železare Smederevo, na čelu sa predsednikom Miletom Gujaničićem u naporima da se nađe optimalno rešenje za sudbinu Železare Smederevo i 5.200 zaposlenih.

Ovakav zaključak rezultat je današnje posete kolegama iz “Nezavisnog sindikata metalaca” Železare Smederevo, Anne-Marie Mureau iz “IndustriALL Global Union”, koji okuplja preko 50 miliona članova, Evgeny Pogodina i Anne Kostyakova iz sindikata “Miners and Metallurgical Workers Union Of Russia”, koji okuplja preko 2 miliona članova, kolega Dragana Matića i Nebojše Savića iz bratskog “Industrijskog sindikata Srbije” (ISS).

Mileta Gujaničić, predsednik „Nezavisnog sindikata metalaca“ Železare Smederevo sa saradnicima i stalni član "Odbora za čelik" Evropske federacije metalaca (EMF) upoznao je goste sa redosledom događanja u Železari Smederevo nakon odlaska kompanije Ju es Stil iz Smedereva, kupovinom Železare od srane države za 1 $, trenutnom situacijom u procesu pronalaženja strateškog partnera, raspisivanjem tendera, naporima Vlade Republike Srbije, rukovodstva kompanije i reprezentativnih sindikata u fabrici, da se nađu optimalna rešenja za sudbinu fabrike i radnika.

Gosti su tom prilikom preneli svoja saznanja o dešavanjima u industriji čelika u Evropi i svetu koja i dalje trpi ozbiljne udare, ali i podatak da se polako naziru manji pozitivni pomaci, koji daju nadu za brži oporavak ove strateške industrijske grane.Oporavak Železare po njihovom mišljenju biće u direktnoj sprezi sa ukupnim događanjima vezanih za industriju čelika i naravno od poslovne politike novog strateškog partnera Železare Smederevo.Tom prilikom gosti iz Rusije preneli su kolegama iz “Nezavisnog sindikata metalaca” značajne informacije u vezi ponašanja poslodavaca iz Rusije u oblasti kolektivnog pregovaranja, radno pravnih odnosa, odnosa prema zaposlenima i sindikatima...Ovom prilikom dogovoreni su i budući oblici saradnje „Nezavisnog sindikata metalaca“ Železare Smederevo sa kolegama iz ruskog sindikata rudara i metalurga (GMPR) koji su obećali maksimalnu sindikalnu podršku kroz razmenu daljih informacija i prenošenja iskustava, uzajamne radne posete i seminar na temu odnosa ruskih poslodavaca, zaposlenih i sindikata...

Delegaciju gostiju iz inostranstva i „Nezavisnog sindikata metalaca“ ispred menadžmenta primili su Generalni direktor Ivan Milošević i dr Vukoica Šćekić Izvršni direktor za ljudske resurse i radne odnose i gostima izneli trenutnu poziciju Železare Smederevo.