„Vreme“ i Fridrih Ebert fondacija organizatori tribine na temu „Kapitalizma i radničke klase u Srbiji“.

ČEKAJUĆI KAPITALIZAM SA I BEZ RADNIKA

06.06.2011. Tradicionalno beogradski nedeljnik „Vreme“ i Fridrih Ebert fondacija organizovali su tribinu pod radnim nazivom „Čekajući kapitalizam:uloga radničke klase u demokratizaciji srpskog društva“. Svoja opažanja i odgovore, da li u Srbiji postoji organizovana radnčka klasa, podeljenost kao najveći problem u organozovanju radnika u Srbiji, da li produžena egzistencijalna ugroženost radnika dovodi do povezivanja zarad ostvarivanja interesa ili direktno vodi u apatiju, sindikalne i političke organizacije kao vid okupljanja radnika i njihova razvijenost, izneli su dr Mladen Lazić, profesor sociologije na Filozovskom fakultetu, Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike, Srećko Mihajlović, sociolog, Nebojša Popov, sociolog, Bojan Lađevac, koordinator FES-a i malobrojni predstavnici sveta rada, Samostalnog sindikata Uprave i pravosuđa i Industrijskog sindikata Srbije.

U svojoj knjizi „Čekajući kapitalizam“ doktor Lazić ukazuje da su sindikati u Srbiji neorganizovani, da po njihovim istraživanjima od ukupno zaposlenih samo 20% je organizovao u sindikate i da sem sporadičnih slučajeva srpski sindikati naročito oni “veliki“ ne podržavaju moderne vrednosti, ne uvažavaju društveno ekonomske i političke promene a prisutan je i liderski egzibicionizam. „U Srbiji nema jasne političke scene, populizam je najdominantniji način obraćanja u političkim partijama, radnicima i sindikatima. Većina partija se obraća širokoj populaciji a ne samo onoj koja je ideološki bliska sa proklamovanim partijski načelima. Centralno pitanje budućnosti svodi se u davanju odgovora na osnovne životne probleme i načine kako pomoći običnom čoveku“ istakao je u svom izlaganju ministar Ljajić. Govorilo se i o socijalnom partnerstvu i njegovoj devijantnosti kada je u pitanju iskustvo u Srbiji i plaćanju računa društvenoj neodgovornosti koju plaćamo sve do danas. Zaključeno je i da političke partije socijaldemokratske orijentacije nisu uspele da u značajnijoj meri privuku radnike i sindikate ali je za očekivati da će do tog zbližavanja doći u periodu do sledećih izbora. O svojim iskustvima u radu sa sindikatima govorio je i Bojan Lađevac, koordinator FES-a, ukazujući na nejedinstvo srpske sindikalne scene i neophodnost da se srpskim sindikatima pomogne, što FES već petnaest godina radi čini u Srbiji.