Sindikat metalaca Hrvatske Industrijski sindikat (SMH – IS)održao V Kongres pod sloganom „Siguran rad sigurna budućnost – zajedno – odlučno“ u Šibeniku. Vedran Dragićević izabran za predsednika SMH – IS.

V KONGRES SINDIKATA METALACA HRVATSKE – INDUSTRIJSKI SINDIKAT

SMH – IS  je svoj V Kongres održao 17. i 18. juna 2010.g. u Šibeniku. Preko 150 delegata Kongresa je u dvodnevnom radu analiziralo rad sindikata u periodu 2006. – 2010.g. te zacrtalo smernice i usvojili program budućeg rada sindikata za period 2010. – 2014. Kongresu su prisustvovali i predstavnici Evropske federacije metalaca, generalni sekretar Peter Scherrer, Svetkse federacije metalaca, Anne Marie Mureau, predstavnici nacionalnih sindikata metalaca Slovenije, Kosova, Srbije, Bugarske, Mađarske i Austrije. Predstavnici Industrijskog sindikata Srbije na Kongresu SMH – IS su bili Dragan Matić i Rudolf Navijalić.

U programu rada i delovanja SMH – IS u narednom četvrogodišnjem razdoblju posebno su istaknute oblasti samostalnosti, nezavisnosti rada i delovanja SMH – IS i institucionalnog udruživanja sa drugim sindikatima.

Posebno je istaknuto zalaganje i podrška procesima pridruživanja Evropskoj uniji ali ne po cenu stečaja i uništenja industrije, sprečavanja rada na crno, bolje funkcionisnaje koordinacija za multinacionalne kompanije i sređivanja oblasti minimalne plate.