Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja predlagač Zakona o zanatstvu.Predstavnici Industrijskog sindikata Srbije učesnici završne javne rasprave o prednacrtu Zakona o zanatstvu.

Posle 60 godina Zakon o zanatstvu

28.05.2010. U Ministarstvu ekonimije i regionalni razvoj je 28.05.2010. održana završna javna rasprava o prednacrtu Zakona o zanatstvu. Širom Srbije je održano devet javnih rasprava na kojima su zanatlije, preduzetnici i zainteresovani mogli da upute svoje sugestije u vezi sa regulisanjem ove veoma značajne oblasti srpske privrede. Zanatlije već 60 godina čekaju na ovaj zakon koji će im ponuditi bolje uslove za rad i opstanak pre svega starih zanata, od čega u Srbiji procenjuje se, živi oko 1. 000 000 ljudi u oko 225 000 preduzetničkih radnji. Cilj ovog zakona je brži razvoj i modernizacija zanatstva, institucionalno organizovanje zanatlija, zaštita starih zanata, profesionalizacija zanatstva i zanatsko obrazovanje. Ovaj zakon treba da podigne nivo zaposlenosti i omogući brži regionalni razvoj jer su na nerazvijenim regionima u velikoj meri zastupljeni stari zanati. Ovaj zakon je usaglašen sa zakonima u razvijenim zemljama a u pripremi su učestvovali i predstavnici zanatlija, Asocijacija malih i srednjih preduzeća i preduzetnika ali i sindikati kao socijalni partneri. Na osnovu izvršene analize zanatstva u Srbiji koje je u veoma nezavidnom položaju, predstavnici zanatlija su i inicijatori zakona. Industrijski sindikat Srbije podržava ovaj Predlog zakona o zanatstvu koji će pomoći da se reguliše oblast zanatstva, smanji siva ekonomija ali i pospeši sindikalno organizovanje zaposlenih koji rade u zanatskim radionicama i malim i srednjim preduzećima.