Optimizam ministra Dinkića za 2010.godinu. Autoindustrija kao mogući pokretač privrednog razvoja Srbije.

KRAJ KRIZE.....

11.01.1010.
Nagoveštaj da je krizu moguće prevazići ulaganjem i razvojem autoindustrije konkretizovao je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić u intervjuu datom televiziji Pink. Industrijski sindikat Srbije daje izvode najzanimljivijih delova tog intervjua verujući da je optimizam ministra Dinkića utemeljen u realnosti.
„Postojala je jedna doza straha kod mene, da li će se investicija Fiata i dogoditi. Verovao sam svo vreme u nju, mnogi su me kritikovali da se to neće dogoditi, kritičari su dobili odgovor u potpisanom ugovoru od strane Fiata. Mišljenja sam da Fiat može biti značajan pokretač srpskog izvoza jer 20 000 automobila proizvedenih u Kragujevcu, namenjenih evrospkom, američkom i srpskom tržištu, mogu obezbediti 2 milijarde od izvoza. U 2009.godini proizvedeno je 17 000 automobila Punta. Srbija generalno ima problem što nema proizvode za izvoz. Proizvodnja automobila to može obezbediti. U Slovačkoj posluju Pežo, Folsfagen, Kia i na bazi slovačke strategije od pre 15 godina moguće je napraviti značajne iskorake kada je auto industrija u pitanju. Pre dve godine tim putem je krenula i Srbija. Fiat je uplatio 98 miliona evra, izvršen je prenos imovine na Fiat Srbija. Aneksima 1., 2. i 3. je dogovoreno da će u Fiatu Srbija do 2013. godine raditi 2400 radnika. Do februara meseca 1000 radnika će već biti zaposleno. Ostali zaposleni će se sukcesivno upošljavati, mahom mladi radnici koji su u punoj radnoj i životnoj formi. Ohrabruje dolazak tzv „pratećih“ autokompanija što podrazumeva otvaranje novih radnih mesta jer se zna da na jednog radnika u proizvodnji automobila dolazi do zapošljavanja 3 do 4 radnika u firmama komponentašima. Grad Kragujevac je obezbedio 67 hektara na Koroman polju, opremio ga sa infrastrukturalnim sadržajem i poziva kooperante Fiata da otpočnu posao u Kragujevcu. Moguće je održavanje konferencije sa autokomponentašima,pinuditi im uslove i pozvati ostale da otpočnu posao u Srbiji. U Srbiju je već došao Leoni, u Prokuplju zaposlio 350 radnika a očekuje se da će u firmi raditi 1300 ljudi. Draxlmaier u Zrenjaninu zapošljava blizu 1000 radnika. Imamo ozbiljne najave dolaska i drugih firmi koje se bave auto komponentama. Ovo je špansa za Srbiju da privuče kapital iz okruženja i Evropske unije. Fiat Srbija najavljuje novi auto klase B, nešto veći od Punta, moderniji, sa dizajnom koji prolazi u Evropskoj uniji. Takođe planira se i auto klase C, nešto kao Škoda oktavija ili Tojota korola. Posle Poljske najvažniji posao Fiata je vezan za Srbiju.“
Rekao je ministar Dinkić za Televiziju Pink.