Automobilski klaster Srbije daje pozitivne rezultate. Poslovno partnerstvo kao odgovor na krizu.

KLASTER KAO ŠANSA I IZAZOV

14.12.2009.
Postojeća sveobuhvatna kriza naterala je privrednike da vrše poslovna objedinjavanja, popularne klastere, kako bi se postigla efikasnost, smanjili troškovi, postigla ekonomska atraktivnost pojedinačnih proizvoda objedinjenih kroz finalni proizvod. Blizu 40 miliona dinara koje je izdvojilo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja na nastanku i razvoju klastera u Srbiji daje prve pozitivne rezultate. Zasigurno najuspešniji automobilski klaster Srbije uspeo je da objedini 22 preduzeća koja svojim zajedničkim nastupom podižu prag svoje konkuretnosti kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu ujedno zapošljavajući preko 8000 radnika. Kao rezultat postojanja ovog klastera prihod u auto industriji se povećao sa 500 miliona u 2007. na 900 miliona eura u 2008.godini sa značajnom tendencijom rasta u 2009.godini. Ohrabruje i najava da je država spremna da za investiranje izdvoji značajna finansijska sredstva za svako novo otvoreno mesto. Visina podsticajnih sredstava kreće se od 3000 eura u Vojvodini, 4000 eura u Šumadiji i 5000 eura u nerazvijenim područjima.
Značaj postojanja klastera naznačen je i u „Predlogu mera i aktivnosti kao odgovor na finansijsku i ekonomsku krizu u Srbiji“ Industrijskog sindikata Srbije koji je dostavljen Vladi Republike Srbije i resornim ministarstvima.