OKRUGLI STO POVODOM 15 GODINA UGS "NEZAVISNOST": "POGLED UNAZAD - POGLED UNAPRED"

"BOLJE RAD, NEGO RAT"

Beograd, 23.11.2006.
-"Bolje rad, nego rat", bio je jedan od prvih slogana sindikata UGS "Nezavisnost", pre 15 godina kada je osnovan, culo se na samom pocetku okruglog stola pod nazivom "Pogled unazad, pogled unapred", odrzanog 23. novembra 2006. godine u Medjunarodnom press centru u Beogradu, u organizaciji UGS "Nezavisnost" i Fondacije "Friedrich Ebert Stiftung". Ovim okruglim stolom, u kome su ucesce uzeli inostrani gosti, clanovi Predsednistva, predstavnici sekcije zena i sekcije mladih UGS-a, prakticno je zapoceo VI Kongres UGS "Nezavisnost", koji se odrzava, sutra i prekosutra, u velikoj sali "Sava centra" u Beogradu.

U radu okruglog stola pored Branislava Canka, predsednik UGS "Nezavisnost" ucestvovali su i gosti iz inostranstva: Peter Seidenek,moderator ovog okruglog stola, zatim Krastyo Petkov, Grigor Gradev, Frank Hantke, Jean-Francois Trogrlic, Jim Baker i Zvonimir Hrabar.

Zvinimir Hrabar, bivsi predsednik sindikata Jugoslavije, podsetio je prisutne na vreme SFRJ i ulogu sindikata u tom vremenu i tim uslovima.Pod briznim pogledom "starijeg brata" - Centralnog komiteta i sama pomisao da se u sindikatu uvede pluralizam, bila je "jeres".

Branislav Canak je govorio o tom vremenu iz ugla nastanka sindikata "Nezavisnost", koji je nastao kao neminovnost i nemogucnost, da se stare sindikalne strukture reformisu, vec se moralo krenuti od "pocetka". U Srbiji je tada, kao i sada, kaze on u velikoj meri prisutan tradicionalizam, pa je sam cin formiranja novog sindikata bio tezi. Miloseviceva "bestijalna diktatura" je na odredjen nacin potpomogla radjanje novog sindikata u Srbiji, jer su radnici tada imali dva izbora: da sluze vlasti ili da sluze sebi samima ?! Odlazak sa politicke scene tadasnje reformske vlade Ante Markovica i pocetak raatnih sukoba, ovaj proces je dodadtno ubrzao. U tim "mracnim vremenima" pre 15 godina, prvo je osnovan sindikat Radio Televizije Srbije, pa sindikat medija i nakon toga sindikat UGS "Nezavisnost". To smo platili veoma skupo, jer su nas proglasavali "losim Srbima", izdajnicima ...Razlog zasto se stare sindikalne strukture u Srbiji nisu reformisale, leze u cinjenici da oni nisu prepoznali vreme u kome zive, i nisu uhvatili "prvi i jedini voz" za buducnost.

Krastyo Petkov, smatra da je za sindikate na Balkanu u vremenu tranzicije, bitno da se ne bave samo kritikom vlada, nego da i sami ucestvuju u reformama, tako sto ce i sami da predlazu odredjena resenja.

Jim Baker je bio svedok vremena kada se osnivala "Nezavisnost" devedesetih godina.Po njemu "nema sindikata bez demokratije, ni demokratije bez sindikata".

Jean-Francois Trogrlic, posmatra vreme kada je osnovan UGS "Nezavisnost", kao teznju ljudi na ovim prostorima da ne slede ni model SSSR-a ni model Zapada, vec nesto trece - pricu o samoupravljanju i nesvrstanosti. Pojava sindikata "Nezavisnost" na pocetku gradjanskog rata na ovim prostorima, ljudi u Francuskoj su videli kao "svetlo u tunelu"

Frank Hantke je skrenuo paznju prisutnih na socijalni dijalog u Srbiji. On kaze, da je nakon izvesnog vremena provedenog u nasoj zemlji, shvatio da pravi socijalni dijalog u Srbiji ne postoji, vec samo razmena misljenja u balkanskim kafanama i kaficima!? Danas sindikate u Srbiji niko "ne slusa" i oni su sve slabiji. Osnovni razlog ovakvog stanja je istinski odnos snaga i moci izmedju sindikata, vlade i poslodavaca. Ono sto treba da bude pravac buduceg sindikalnog delovanja u Srbiji, i sto je pretpostavka istinskom socijalnom dijalogu, po njemu je, snazno clanstvo i veliko znanje.

Grigor Gradev smatra da je u buducnosti potrebno vise paznje pridavati reginalnoj sindikalnoj saradnji.