Obespravljeni radnici, loše zakonodavstvo, nemanje socijalne pravde, politička i ekonomska neodgovornost.

RADNIČKA PRAVA SAMO NA PAPIRU

Centar za demokratiju podržan od Fondacije Friedrich Ebert i USAID-a je okupio u zgradi Narodne banke Srbije zainteresovane organizacije i pojedince na temu „Prava zaposlenih, zakonska obaveza ili dobra volja poslodavaca“. Ova aktivnost Centra za demokratiju se odvija u sklopu akcija koja ima dva cilja, poštovanje prava zaposlenih i aktivnosti usmerene ka izmenama pravnog okvira i unapređenja ljudskih prava zaposlenih.
Uvodničar profesor Dragoljub Mićunović je istakao da su sloboda i jednakost ljudi ključni faktori opstanka i naprteka svakog društva. Kada stepen nemanja slobode i jednakosti poprime dramatične okvire za posledicu imamo revolucije. Profesor Mićunović smatra da je situacija u Srbiji u odnosu na pravo na mogućnost obrazovanja iskočila u prvi plan i da je to pravo ugroženo kod mladih ljudi čiji roditelji nemaju novca da pokriju troškove školovanja te ta deca ostaju uskraćena za obrazovanje i napredak. U Srbiji je prisutna pojava da se ekonomska moć pretvara u političku moć, zabrinjavajuće je što se to događa upravo u periodu demokratskih promena. U kraj uvoda profesor Mićunović je naglasio da je najvažniji posao u Srbiji uređenje sveta rada i da je to ključ opstanka i razvoja dostignutog nivoa demokratije koji mora imati svoj ekvivalent u ekonomskom prosperitetu stanovništva.
O aktivnostima i rezultatima postignutim u oblasti zaštite radnog zakonodavstva o njegovoj zlopupotrebi i nepoštovanju govorio je Radovan Ristanović direktor republičkog inspektorata iznoseći mnogobrojne probleme sa kojima se Inspekcija susreće i neophodnost da se ta služba reformiše i postavi na druge osnove. O predloženim izmenama Zakona o rad od strane Centra za demokratiju, gospodin Ristanović se pozitivno izjasnio naglašavajući da bi primena tih izmena znatno poboljšala poziciju republičkog inspektorata.
Predstavnik Industriijskog sindikata Srbije Dragan Matić u svom izlaganju je istakao da je ohrabrujuće što postoji zainteresovanost i poslodavačkih organizacija za temu prava zaposlenih ali je izuezetno teško gooriti opravima zapsoelnih kada smo savremenici sakaćenja i povređivanja radnika, kada su protesti, blokade, štrajkovi postala životna svakodnevnica.
Pokušaj aktuelne Vlade Republike Srbije koja se proklamovala kroz predizbornu kampanju kao socijalno odgovorna i njena želja da kroz nove odnose vezane za oblast socijalne pravde i odgovorne države ne nalaze svoje uporište i potvrdu u postignutim rezultatima. Umesto stvaranja novog političkog, ekonomskog, socijalnog i kulturološkog ambijenta Srbija poprima oblike prepoznatljive iz perioda vladavine Miloševića, SPS i JUL-a. Podeljenost u strukturama društva je izuzetno izražena u skoro svim oblastima pa i u zakonodavstvu. Prepisivanje zakona koji se primenjuju u Evropskoj uniji nije dalo željene rezultate pre svega iz razloga njihovog neprimenjivanja ili selektivnog primenjivanja. Činjenica je da socijalni partneri okupljeni oko SES-a nisu uvažavani i konsultovani u meri koja im zakonom pripada, zaobilaze se i strukovna udruženja i organizacije.
Savremenici smo događaja gde predstavnici Vlade i ministri otvreno lažu kada izjavljuju da su socijalni partneri i udruženja konsultovana a njihova mišljenja razmatrana i uvažavana. Većina zakona u svojoj osnovi na papiru sadrže elemente socijalne pravde i sigurnosti koji se u primeni delimično ili potpuno gube. Aktivna i odgovorna socijalna država barata postignutim rezultatima a ne pokušajima i dobrim namerama. Država prikriva ili pokriva većinu nepravilnosti prouzrokovanih od strane poslodavaca koji kroz svoja interesna udruženja organizovano rade na nepoštovanju zakona i svojih obaveza. Oni poslodavci koji se u tome posebno ističu na kraju umesto disciplinovanja i kazne dobijaju blagoslov i oprost od države i njenih institucija time se šalje jasan signal da zakoni u Srbiji mogu da se podvedu pod izreku „može da bude ali ne mora da znači“. U javnosti je poznato mišljenje da veliki poslodavci tzv tajkuni potplaćivanjem pojedinih političkih struktura direktno podkradaju čitavu državu. Sve navedene teme u pozivu Centra za demokratiju a to su: rad na crno, rad bez evidencije radnog vremena, neplaćanje prekovremenog rada, umanjene i neisplaćene zarade, neplaćanje socijalnog, zdravstvenog i penzionog osiguranja imaju negativan trend.
Da bi se ovo ispravilo i otklonilo neophodno je pored zakona imati političku volju i sadašnja ili neka buduća vlada koja pored neophodne političke volje ima i elemente njene primene i postignute rezultate može računati da će se smatrati progresivnom i reformističkom pa i socijalno odgovornu.
Prava zaposlenih i njihovo poštovanje bi bilo na znatno višem nivou da imamo nešto objedinjeniju sindikalnu scenu.
Svoje mišljenje i stavove izneli su i predstavnici Unije poslodavaca Srbije i Saveza samostalnih sindikata Srbije.