Minimalac sa zakašnjenjem. Problem retroaktivne primene.

VLADIN MINI MINIMALAC

Prihvatljiv predlog reprezentativnih sindikata koji je iznosio 91,35 dinara po radnom satu te minimalno prihvatljiv predlog od 90,00 dinara po radnom satu ozvaničen je kroz odluku Vlade Republike Srbije o minimalnoj zaradi u visini od 87 dinara neto po radnom času, što je jednako vrednosti radnog časa koji je primenjivan od januara 2009.g. do juna 2009.godine. Sa zakašnjenjem od dva meseca Vlada Republike Srbije je donela ovu Odluku ne uvažavajući da su cene i troškovi života enermno porasle kao i komunalije. Da je ovom cenom potrošačka korpa svedena na 43,5% u odnosu na minimalnu zaradu, a kada se doda podatak odricanja reprezentativnih sindikata od dela Opšteg kolektivnog ugovora koji je regulisao regres, topli obrok i oblast uvećanja i naknada zarada onda se jasno vidi koliko je cena radnog sata od 87 dinara mizerna i ne odgovara egzistencijalnom minimumu i čuvanju socijalnog mira.
Sada je izvesno da će u Srbiji bitii vatre i dima, od javno podloženih kazana za podelu hrane onima koji će uživati blagodeti postignute minimalne zarade. Nezvanično Savez samostalnih sindikata Srbije i UGS „Nezavisnost“ kao sindikati koji su odgovorni za visinu minimalne zarade i prava iz OKU najavljuju masovne radničke proteste.