U Zrenjaninu obelezen 8 avgust dan gradjevinara Srbije

DAN GRAĐEVINARA

Kao i prethodnih godina u obelezavanju ovog dana aktivno su se ukljuciti Ministarstvo rada i socijalne politike odnosno inspektorat za rad i ostali socijalni partneri sa teritorije Srednjebanatskog upravnog okruga pre svega predstavnici organizacije Saveza Samostalnih Sindikata Srbije, UGS “Nezavisnost“, Industrijskog Sindikata Srbije i Udruzenja privatnih preduzetnika .
Na teritoriji grada Zrenjanina,dan Gradjevinara Srbije je planiran da bude obelezen tako sto ce se 7.08.2009.godine organizovati pojacan inspekcijski nadzor na gradilistima.Svi socijalni partneri u prisustvu nacelnice Upravnog okruga Tanje Dulovic uz pratnju medija obisli su 4 gradilista na razlicitim lokacijama grada,razgovarali sa predstavnicima investitora gradilista,izvodjacima radova kao i sa zaposlenima na gradilistu.Inspektori rada zaduzeni za bezbednost i zdravlje na radu su vrsili inspekcijski nadzor,upozoravali poslodavce na primenu mera iz bezbednosi i zdravlja i upoznavali zaposlene sa pravima iz oblasti o bezbednosti i zdravlja na radu.Generalna primedba svih ucesnika nadzora a posebno Industrijskog Sindikata Srbije odnosi se na to da ni na jednom od 4 gradilista zaposleni nisu Sindikalno organizovani i da kao takvi vrlo malo znaju svojim osnovnim radnickim pravima kao i odredbama bezbednosti i zdravlja na radu.Takodje je konstatovano da je u odnosu na prethodne godine stanje puno bolje, gradilista su propisano obelezena,ogradjena, manje je povreda sa smrtnim ishodom,da poslodavci mnogo vise nego ranije pridaju znacaj bezbednim i zdravim uslovima rada a da i sami zaposleni vise koriste sredstva namenjena zastiti na radu.(Slemovi,zastitna odeca,obuca,rukavice...)

Industrijski Sindikat Srbije/Regionalno poverenistvo Zrenjanin