Da li se kragujevčanima sprema situacija u kojima umesto preduzeća radnici ulaze u „radne logore“. TSS Metal Industry Kragujevac firma za koju važi „Spolja gladac a unutra jadac“.

UCENE, NEZAKONITOST I MOBING KAO SVAKODNEVNICA

Zalaganja ISS da se u preduzeću TSS Metal Industry stvori atmosfera poverenja i razumevanja na relaciji poslovodstvo-zaposleni naišla je na ozbiljnu prepreku koja se zove Milan Tomaš suvlasnik i direktor TSS Metal Industry. U više navrata je ISS u prisustvu gospodina Ruperta Kotmajera u nameri da se odnos Milana Tomaša prema zaposlenima i poslu promeni, ali se njegovo ulagivanje završavalo čim bi gospodin Kotmajer otišao u Austriju. Umesto poštovanja Kupoprodajnog uvovora, Kolektivnog ugovora kod poslodavca i dogovora sa predstavncima Industrijskog sindikata Srbije pokazuje dvoličnost i licemerstvo. Mnogobrojne prijave od zaposlenih o njegovim ispadima, vređanjima i otvorenim pretnjama su postale svakodnevnica. Rezultata toga su mnoga uključenja dolazak Inspekcije rada, otvoreno ignorisanje srpskog zakonodavstva, negiranje postojanja pravne države dovode u opasnost poslovni sistem TSS Metal Indsutry. Nesposobnost organizovanja posla je dovela da je Tomaš menjao direktore a sam je izdavao naređenja šta i kako da se radi. Za svaku grešku je neko drugi kriv i odgovoran. Nameštanje situacija gde zaposleni dobijaju otkaze je postala Tomašova specijalnost. Ucenjivanje radnika, pretnje, isplate socijalnog programa sa sumama mnogo manjim od onih koje su predviđene socijalnim ugovorom iz Kupoprodajnog ugovora i potkradanje zaposlenih će dovesti do utuženja TSS Metal Industry. Suprotno Zakonu o radu i važećem Kolektivnom ugovoru Tomaš donosi „Pravilnik o radu“ koji sadrži zantno manja prava od onih u Kolektivnom ugovoru, Inspekcijama rada daje lažne iskaze, koji se ponašaju vrlo problematično što će dovesti do njihovog prijavljivanja inspektoratu u Beogradu. Kao kruna primitivizma dolazi zabrana ulaska predsednika ISS Dragana Matića koji se blagovremeno najavio sa namerom da pregovara sa članovima sindikata o najavi premeštanja u novo preduzeće. Razgovor sa članovima je obavljen na ulaznoj rampi TSS Metal Industry, data su im uputstva kako da se ponašaju a u slučaju potrebe advokati ISS će pokrenuti tužbe. Gospodin MilanTomaš mora prihvatiti da je ovo Srbija i njegove navike donete iz Hrvatske moraju biti promenjene ili će zakonodavstvo Srbije primeniti zakonom predviđene mere prema onima koji nepoštuju državu Srbiju i njene institucije.
Mogućnost socijalnog dijaloga ostaje kao najbolje rešenje i ISS će upravo tome, kao i do sada, iskreno težiti.