ABS sistem zahvaćen globalnim finansijskim poremećajima. Poslovna 2009.godina ispunjena strahovima i zebnjom.

IMA LI ABS HOLDINGS ODGOVORE NA KRIZU?

Jedan od retkih poslovnih sistema za čije se postojanje i ime ne vezuje kriminal, pljačka i malverzacije, je ABS Holdings čiji je većinski vlasnik privrednik i političar Nenad Popović. Industrijski sindikat Srbije koji ima svoje članove u nekadašnjim preduzećima iz sastava Minela (Minel trafo, Minel EOP, Minel fepo) sa zabrinutošću gleda na poslovnu budućnost ABS-a i 1100 radnika koji u Srbiji u ABS-u rade. Dogovoreni sastanak sa direktorom ABS Minel elektro opreme i postrojenja Draganom Radićem imao je za cilj da se izvrši analiza postojeće poslovne situacije i iznađu rešenja koja uvažavaju poslovno okruženje i globalne finansijske poremećaje. Poslovnim planom za 2009.godinu usvojena je „srednja“ varijanta, ni najgora ni najbolja ali i ona će biti teško ostvariva. Dužina i intenzitet krize se teško može prognozirati ali nizak nivo tehnološke razvijenosti Srbije i mali procenat izvozno orijentisane industrije se može smatrati nekom vrstom zaštite. Proizvodnja u fabrici je na nižem nivou od kapaciteta i pored toga ova godina je proglašena kao „godina prodaje“ za čitav ABS Holdings. ABS je preuzeo konkretne korake smanjenja troškova ali nemogućnost naplate već odrađenih poslova je ugrozio redovnost isplate zarade. Zaposleni nisu primili polovinu januarske i celu februarsku platu. Poslovodstvo fabrike naglašava da su ljudi glavni resurs i oslonac budućnosti te da ne planiraju otuštanje zaposlenih.
Predsednik Industrijskog sindikata Srbije Dragan Matić je predložio da se na nivou preduzeća napravi zajdnički program sindikata i poslovodstva o merama kojima se kriza može preduprediti i uspešno rešavati. Očekuje se da će se ovaj program osmisliti i usvojiti krajem marta meseca.