OBELE?EN 28. APRIL - MEĐUNARODNI DAN BEZBEDNOSTI I
ZDRAVLJA NA RADU

BEZBEDAN POSAO - DOBAR POSAO

OBELE?EN 28. APRIL - MEĐUNARODNI DAN BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU

Svake godine 2 MILIONA LJUDI izgubi ?ivot zbog nesreće na radu ili kao posledicu nekog profesionalnog oboljenja ! Po podacima Međunarodne organizacije rada (MOR-a) to je 6000 smrti dnevno, odnosno svaki dan 1000 ljudi ode iz kuće, krene na posao, a da se nikad ne vrati kući - porodici.

Branislav Čanak, predsednik UGS ?Nezavisnost? i član Administrativnog odbora MOR-a, istakao je kao pora?avajuće statistike MOR-a, posebno činjenicu da svakog dana, svakih 15 sekundi u svetu pogine jedan čovek. Briga dr?ava o ovim nesrećama nije zadovoqavajuća, ka?u istra?ivanja MOR-a posebno imajući u vidu da se 80 % nesreća mo?e isbeći - preventivom.Rad,ovla?ćenja i kazne inspekcijskih slu?bi u Srbiji je tragokomičan.Za razliku od nas u svetu se takve stvari rigorozno ka?njavaju. Čanak je naveo primer jedne livnice u SAD-u gde je poginuo jedan radnik. Vlasnik firme je momentalno ka?njen sa 19 miliona dolara, kaznu je izrekao Federalni sud Amerike, a posebno se vodi postupak protiv direktora, koji će dodatno biti ka?njen.Kada se tako ne?to bude de?avalo i kod nas, verujem da će broj nesreća drastično pasti u odnosu na sada?nje statistike koje su na nivou ratnih nesreća. Ovo je na? problem, a pametni ljudi sami re?avaju svoje probleme, pa iz tog razloga nadalje moramo delovati tripartitno i zajednički pobolj?ati bezbednost na?ih radnika, rekao je na kraju Čanak.

Dragan Matić, predsednik Granskog sindikata metalaca ?Nezavisnost?, smatra da nema bezbednog radnog mesta ako istovremeno imamo neodgovornost i nedisciplinu. - ??ivot kao najveća vrednost dobijena rađanjem nema mogućnost da se izrazi u novcu ili bilo čemu drugom. Zato svi zajedno: dr?ava, sindikati i poslodavci, moramo ulo?iti maksimalne napore u stvaranju bezbednih uslova kako na?a radna mesta ne bismo do?ivljavali kao ulazak u ?minska polja?. To moramo da uradimo zbog svih zaposlenih i onih mladih koji će tek to jednog dana biti.

Stav Nacionalnog saveta za bezbednost i zdravlja na radu i Uprave za bezbednost na radu Vlade Republike Srbije, prenela je direktorka Vera Bo?ić - Trefalt: ?Zadatak svih nas je da socijalni dijalog u ovoj oblasti deluje. U odnosu na 2004. godinu, kada je bilo 69 smrtnih povreda, pro?le godine je smanjen broj nastradalih na 42, zahvaqujući zajedničkoj akciji u oblasti građevinarstva. Neophodna je akcija i u ostalim oblastima, posebno u metalskoj industriji, gde je zabele?en porast broja povređenih, čak 250 te?kih povreda do kraja marta, a čitave pro?le godine, bilo ih je 950 i skoro 250 hiljada lakih telesnih povreda.Molim sve da ?to pre počnemo sa ra?či?ćavanjem stvari u ovoj oblasti.?

Generalni sekretar Unije Poslodavaca Republike Srbije Marjan Zorić, ka?e da kada je smrt u pitanju - gube se sve razlike. Po Zakonu Poslodavac ima najveću obavezu i odgovornost za bezbednost na radu i Unija Poslodavaca o tome striktno vodi računa. Ali, svest nekih na{ih poslodavaca nije na odgovaraju}em novou posebno onih koji ne ispunjavaju svoje zakonske obaveze. Takvi poslodavci i nisu ?pravi poslodavci?, ka?e Zorić.

O bebzbednosti na radu u kompaniji U. S. Steel Serbia, d.o.o. govorio je jedan od menadzera kompanije Majk [ubl.

?Na? cilj je da imamo nula smrtnih povreda na radu. Na?alost, mnoge od na?ih procedura i pravila za?tite na radu su ni?ta drugo do istorijske knjige. One su pisane krvlju. Vrlo je va?no da prepoznamo i shvatimo da se sve povrede mogu sprečiti. Bezbednost je najva?niji deo biznisa u bilo kojoj grani industrije. Ohrabrujem sve kompanije da postanu ??ampioni bezbednosti? i da inplementiraju sve dobre tokove bezbednosti u njihovo poslovanje.

Smederevu da pobolj?a kvalitet za?tite na radu Mileta Gujaničić, predsednik sindikata ?Nezavisnost? USS je rekao: ?Na? Poslodavac nije ?eleo sa nama kroz socijalni dijalog da re?ava probleme zaposlenih koji su ukazivali na to da im je ugro?ena bebednost i zdravlje. Sindikat ?Nezavisnost? je u 2005. godini pokrenuo mirnu demokratsku akciju ?Za bolji ?ivot u Fabrici?. Akciju je podr?alo 2467 radnika i većina na?ih zahteva je prihvačena. Ako se setite pre dve godine, radili smo u nekim pocepanim patikama. Sada imamo adekvatno za?titno odelo, ali uvek mo?e boqe.?
Mileta Gujaničić je pomenuo kolegu Milo?a Vojinovića, kolegu koji je 18. aprila pro?le godine, dok je prikupljao svoj alat, posle zavr?enog posla, poginuo na kranskoj stazi u čeličani.
Na kraju ovog skupa upriličenog u prostorijama smederevskog Arhiva, prikazan je kratki film o rezultatima akcije ?ZA BOLJI ?IVOT U FABRICI?.