Da je Srbija uređena pravna država pojedini predstavnici SES-a bi bili predmet istražnih radnji, policije i sudstva.

SES ili ZEZ

Uzurpacija i zloupotreba od strane pojedinih članica Socijalno ekonomskog saveta, svoju punu potvrdu je dobila u raspuštanju Odbora za utvrđivanje reprezentativnosti poslodavačkih udruženja i sindikata. GSM „Nezavisnost“ i Indsutrijski sindikat Srbije su još u aprilu 2008.godine, neposredno pre čuvene „Konvencije“ upriličene za potpisivanje Opšteg kolektivnog ugovora, ukazali da će potpisnici biti nezakoniti tj nereprezentativni a mislilo se na UGS „Nezavisnost“ i Uniju poslodavaca Srbije te da je čitava priča oko OKU stavljena u funkciju političke promocije Demokartske stranke i stranaka okupljenih oko nje. Kasnija događanja su dokazala da su Nezavisnost i UPS zloupotrebljeni i iskorišćeni od strane vlasti a sve zarad izdašnih primanja značajnog dela članova ova dva udruženja u SES-u, Upravnim i Nadzornim odborima mnogobrojnih tela oformljenih na tripartitnim osnovama. Pored ovih redovnih mesečnih primanja članice SES-a su dobijale milionske sume po projektima koji, ili nisu sprovedeni, ili su predstavljeni kao uspešni. Dodeljeni potrošeni milioni nikada nisu opravdani od strane korisnika a izveštaji o radu SES-a su nedostupni široj javnosti. Sve ovo je poznato Vladi Republike Srbije i Minsitarstvu rada i socijalne politike ali su reakcije izostale jer se procenilo (ispravno) da se na takav način dobija podrška za nečasne poslove oko OKU i još koječega. Socijalni dijalog se sveo na plaćanje onih koji su trošili zančajna budžetska sredstva a da to nisu imali prava, ali u Srbiji pravo je za pravedne a za prevarante važe neka druga pravlila i prava. U trenutku kada je Odbor dobio zahtev za preispitivanja reprezentaivnosti UGS „Nezavisnost“ i UPS-a i kada je prošao zakonom predviđen rok (tri godine) trajanja reprezentativnosti, oni čija se reprezentativnost stavlja pod sumnju donose odluku o raspuštanju Odbora. Cilj ove odluke je da se još malo troškare budžetska sredstva, sedi u foteljama i odlučuje o sudbinama hiljada ljudi i primaju nadoknade koje su i po pet puta veće od minimalne zarade koju inače utvrđuje SES. Takvi pojedinci bi trebalo da primaocu minimalne zarde objasne kako da živi sa petnaestak hiljada dinara a da on sam živi sa petostruko većim iznosom pored redovne zarade. E, to je rezultat rada SES-a, socijalnog dijaloga koji se jasno vidi ali teško razume. Sve ovo ukazuje da živimo u jednoj državi gde je pravni sistem razoren, korupcija i podmićivanje pridobijaju zakonske forme, socijalni partneri se tretiraju kao intersne grupe pojedinaca koji rade na ličnom sticanju i bogaćenju zaboravivši na one (članove) koji su im te pozicije obezbedili. To ludilo i nepravda moraju prestati i Industrisjki sindikat Srbije će voditi i podržati sve akcije koje za cilj imaju promenu trenutne situacije, rada i ponašanja u SES-u.