Višak zaposlenih kao deo plana i obaveza kupoprodajnog ugovora. Valjaonica bakra okrenuta ka izvozu i globalnim tržišnim problemima.

DOBROVOLJNOST ZA ODLAZAK

Valjaonica bakra Sevojno je jedna od srpskih firmi koja u potpunosti zavisi od događanja na svetskoj monetarnoj i berzanskoj sceni sa 90% izvozno orijentisanim programom. Više od hiljadu radnika koji trenutno rade u Valjaonici bakra redovno prima zarade a finansijska sredstva za otpremnine od 200 eura po godini staža se obezbeđuju od „Ist pointa“ većinskog vlasnika Valjaonice. Poslodavac aktivnost sprovođenje programa viška zaposlenih ne sprovodi zloupotrebom globalne krize već je to deo petogodišnjeg ciklusa predviđenog kupoprodajnim ugovorom kažu u Industrisjkom sindikatau Valjaonice bakra. Interesovanja za odlazak ima ali i za ostanak shodno podacima iz biznis plana u poslovnoj 2009.godini gde se nagoveštava rast proizvodnje za 3.5 %. Procene stručnjaka za tržište i plasman proizvoda od bakra ukazuju da se kolebanja očekuju do polovine 2009.godine.