Nebriga srpskih poslodavaca o radnicima u Srbiji dobija obeležja epidemije.

UBI NAS NEBRIGA

Srpsko društvo brzo usvaja nove reči i termine često nevodeći o značenju i suštini koji ti termini sa sobom nose. Korporativna odgovornost, identitet i kultura su izrazi koji se često upotrebljavaju a da korisnici tih izraza nemaju ni osnovna saznanja šta to tačno znači. Kao i mnogo ranije odomaćene reči u srpskom jeziku izraz korporativan dolazi iz anglosaksonskog jezika i doslovce znači preduzeće, firma, privredni subjekat. Korporativna odgovornost kao i korporativna kulturau osnovi podrazumevaju skup karakteristika jedne kompanije, njenu jedinstvenost, osobenost, prepoznatljivost i personalnost, kao i kolektivni korporacijski način mišljenja i načela, principa, pisanih i nepisanih vrednosti i pravila ponašanja. Osnov svih gore pomenutih reči sadržan je u osnovi jedne reči a to je zaposleni kao čovek i emotivno biće. Uspešnost primene korporativne odgovornosti leži u dobroj komunikaciji sa zaposlenima, njihovom dobrom i blagovremenom informisanošću o svim aspektima rada i planiranja kompanije u kojoj rade i njihove uloge u tome. Korporativna kultura jendog preduzeća mora biti bazirana pre svega na izgrađenim dobrim odnosima sa zaposlenima i javnošću, trudeći se da predstavi osobenosti firme, njenu prepoznatljivost i jedinstvenost koja ih izdvaja od drugih. Razvijanje korporativne kulture podrazumeva izgradnju kreativnog kolektivnog načina mišljenja, principe koje firma stvara i insistiranja na njegovom poštovanju ističući u sam vrh zajedničke vrednosti, moral, etiku, visoku profesionalnost i poštovanje pravila ponašanja unutar i izvan kompanije kao trajne i merljive vrednosti. Intersovanje za potrebe zaposlenih je sastavni deo pravilnog građenja korporativne kulture kao značajnog dela korporativne odgovornosti. Mnoge strane kompanije su dolaskom u Srbiju kao deo svog poslovanja i nastupa sa sobom doneli korporativnu odgovornost i kulturu primenjujući ranija sikustva i praksu u Srbiji. Njihova posvećenost u primeni i stvaranju slike o korporativnoj odgovonosti preduzeća je različita ali je sigurno da bez korporativne odgovornosti i kulture nema uspešne firme i zadovoljnih radnika a to je osnov dobrog poslovanaj i napretka. Nažalost ovakvo ponašanje i odnos prema zaposlenima u Srbiji je vrlo redak, dok slučajevi nezakonitog otpuštanja, upražnjavanje mobinga i korišćenja metoda „zavadi pa vladaj“ su mnogo češća a neželjena pojava. U ovakvim slučajevima, govorimo o nekulturi i neodgovornosti, sindikati za sada ne nalaze adekvatan odgovor da se ovakve pojave spreče i sankcionišu. Industrijski sindikat Srbije veliki značaj daje kompanijskim pokušajima da se tradicionalne vrednosti korporativne kulture i odgovornosti ugrade u savkodnevni život kako kompanije tako i zaposlenih. Zakonodavstvo vezano za ovu oblast ne postoji a i ono što postoji se ne poštuje i ne primenjuje. Ako ne zarad radnika, preduzeća u Srbiji bi morala zarad svoje poslovne uspešnosti, opstanka na tržištu i razvitka, prepoznatljivosti kompanije korporativnu odgovornost i kulturu visoko pozicionirati kao prioritet kome se dugoročno teži. Briga o radnicima je briga o profitu i poslovnoj budućnosti. Ko to bude shvatio može očekivati i poslovni opstanak.