Ponosnih i teških 17 godina UGS „Nezavisnost“ su rezultat rada hiljade sindikalnih aktivista žena i muškaraca, članova porodice "Nezavisnost". Dan osnivanja UGS „Nezavisnost“ je 23.11.1991. godine

NAŠA "NEZAVISNOST"

Beograd, 21.11.2008.
Tinejdžerski dani i godine UGS „Nezavisnost“ su na izmaku. Iza nas su godine u kojima smo zajedničkim naporima stvorili sindikat, koji od strane radnika Srbije i međunarodnog sindikalnog pokreta prepoznat kao autentičan zastupnik radničkih interesa. Usponi i padovi, protesti i slavlja su obeležili istorijskih 17 bremenitih godina. Srpska sindikalna scena je obilovala pojavom različitih sindikata, sa raznolikim osnivačima i razlozima osnivanja. Granski sindikat metalaca „Nezavisnost“, kao temeljna organizacija nastanka i razvoja "Nezavisnosti" prihvata odgovornost za budućnost UGS "Nezavisnost". Metalci ne žele da svojataju "Nezavisnost" i ako je to kod pojedinaca, čelnika "Nezavisnosti" postala glavna preokupacija. Ne sme se dozvoliti da pojedine organizacije sindikata ili pojedinac prigrabe slavu osnivanja i građenja "Nezavisnosti". Jednostavno je utvrditi kakav je pojedinačni doprinos granskih sindikata uspehu i jačanju UGS "Nezavisnost". Na našu "Nezavisnost" niko nema tapiju bez obzira na poziciju i prethodne zasluge. Sindikat nema vlasnike, on ima članove, sledbenike i vernike, koji veruju u solidarnost i socijalnu pravdu.

Sedamnaest godina je i malo i mnogo za život jednog sindikata. Činjenica je da su tinejdžerski dani u životu ljudi izuzetno burni i dramatični, puni suza, smeha i ljubavi. Takva je situacija i sa 17 godina UGS "Nezavisnost". Dogodine smo punoletni. Da li će naredna godina biti i godina konačnog odrastanja "Nezavisnosti"? Vreme i ljudi koji će voditi "Nezavisnost" će pokazati da li su izašli iz kratkih pantalona i ušli u svet odraslih i zrelih sindikalnih lidera.

Granski sindikat metalaca „Nezavisnost“ svom i našem UGS "Nezavisnost", svim članicama želi uspešnu budućnost, "mirno more" i povoljne sindikalne vetrove u narednih 17 godina.