Pokušaj zloupotrebe globalne finansijske krize sprečen zahvaljujući Granskom sindikatu metalaca „Nezavisnost“

SINDIKAT KAO ZAŠTITA

Kikinda, 12.11.2008.
Sto pedeset radnika Livnice Le Belier iz Kikinde je ostalo bez posla, a da nisu blagovremeno obavešteni o razlozima njihovog otpuštanja i suprotno odredbama Zakona o radu. Među otpuštenim radnicima bilo je i pedesetak članova Granskog sindikata metalaca „Nezavisnost“, od kojih je njih petnaest imalo Ugovore o radu na neodređeno vreme. Aktiviranjem Inspekcije rada i advokata GSM „Nezavisnost“ prouzrokovalo je da se pet radnika vrati na posao, a do kraja nedelje očekujemo da će i ostalih deset članova sindikata «Nezavisnost» biti vraćeno na svoja radna mesta. Kao razlog za ovo drastično otpuštanje radnika kompanija «Le Belier» navodi skoro prepolovljenu proizvodnju i narudžbe koje su dolazile iz Renoa, Mercedesa BMW i Pežoa. Kompanija najavljuje da će znatan broj radnika biti vraćen početkom godine i u prvim prolećnim mesecima. Vraćeni radnici, članovi GSM „Nezavisnost“, su sagledali koliki je značaj biti sindikalno organizovan, naročito kada si član GSM „Nezavisnost“.