AKCIJA GSM NEZAVISNOST: "ZA OPŠTI KOLEKTIVNI UGOVOR" URODILA PLODOM" - RASIM LJAJIĆ, MINISTAR RADA I SOCIJALNE POLITIKE POTPISAO OPŠTI KOLEKTIVNI UGOVOR

OPŠTI KOLEKTIVNI UGOVOR ZA SVE

Beograd, 6.11.2008.
Sa zakašnjenjem od šest meseci potpisan je OKU, a potpis ministra Ljajića omogućio je da se odredbe OKU primenjuju na sve poslodavce i sve zaposlene u Republici Srbiji. "Mrlju" na ovaj izuzetno značajan događaj bacilo je pristajanje sindikata da se prava zaposlenih značajno umanje. Zaposleni će umesto 30% od prosečne zarade namenjene za topli obrok dobijati 15%, a regres za godišnji odmor je sa 100% prosečne zarade, smanjen na 75%. Početak primene ovako „krnjeg“ OKU je predviđeno za 2009.godinu. Socijalnim partnerima nije predočen podatak kolika je cena primene OKU i gde se nalaze finansijska sredstva u budžetu predviđena za tu namenu. Granski sindikat metalaca „Nezavisnost“ je svojom akcijom „Za Opšti kolektivni ugovor“ bitno doprineo da dođe do njegovog proširenog dejstva, ali nismo zadovoljni smanjenjem prava koja su nastala aneksiranjem OKU, posebno je zabrinjavajuća izjava ministra Rasima Ljajića da će se o mogućnostima poštovanja i primene OKU razgovarati u decembru mesecu na sednici SES-a i ukoliko se finansijsko stanje države i budžeta ne popravi od OKU najverovatnije neće biti ništa. Ako je već tako, kome je i zašto bio potreban potpis i opšte prošireno dejstvo OKU u novembru mesecu 2008. godine ?