Prisustvo US Steel-a doprinosi da su radnici Smedereva zadovoljniji od drugih u Srbiji. Opšti kolektivni ugovor kao okvir za ugrožene radnike sa manjim zaradama.

BOLJE JE SA OKU

Smederevo, 31.10.2008
Većina preduzeća i ustanova u Smederevu ima potpisane i važeće Kolektivne ugovore kod poslodavca, neki kao radnici US Steel-a imaju zarade i druge benefite bolje od onih koji sadrži OKU. Problem ne poštovanja OKU Smederevcima nije nepoznat i oni se izjašnjavaju da se on treba poštovati. Peticija „Za OKU“ je naišla na razumevanje građana Smedeerva i radnika u US Steelu-u, MBS-u, Želvozu-u, preduzećima metalskog kompleksa gde GSM „Nezavisnost“ ima svoja sindikalan povereništva i članstvo. Građani su više za mirne metode sindikalne borbe i korišćenje socijalnog dijaloga kao načina za prevazilaženje problema. Zamera se političarima što koriste političke kampanje za davanje obećanja koje ne ispune a dobiju vlast. Često pitanje se odnosi na ne zalaganje sindikata u zaštiti radničkih interesa, naročito za nesprovođenje odredbi OKU i proglašenje njegove opšte nadležnosti, kako je predsednik Boris Tadić i obećao 29.04.2008. na sindikalnoj Konvenciji u Sava centru.