Šumadijsko – pomoravski region i najveća metalska preduzeća, Zastava, Fabrika kablova Jagodina, stali u odbranu Opšteg kolektivnog ugovora

KO PRODAJE OPŠTI KOLEKTIVNI UGOVOR

Jagodina, 30.10.2008.

Najveća metalska preduzeća Šumadije i Pomoravlja i zaposleni u njima su spremni da brane OKU. Anketa sprovedena u Jagodini i Kragujevcu ukazuju da je preko 60% anketiranih radnika i građana spremno na izlazak na ulice a 37% bi uzelo učešće u generalnom štrajku. Najveći procenat misli da su čelnici sindikata Branislav Čanak, UGS „Nezavisnsot“ i Ljubisav Orbović, SSSS potkupljeni od vlasti i poslodavaca i da ih treba smeniti sa mesta predsednika sindikata. Akciju GSM „Nezavisnsot“ „Za OKU“ u Jagodini su podržale i kolekginice i kolege iz „Agroživa“, Štamparije „Mladost“, Jagodinske pivare i jagodinskih osnovnih i srednjih škola. Radnici traže organizovanje protesta pred Vladom i zgradama sindikata koji se olako odriču prava radnika sadržanim u OKU.
Slična razmišljanja su i kod građana Kragujevca koji su preokupirani dolaskom FIAT-a ali traže da OKU doživi svoju opštu nadležnost. Obećanje u predizbornoj kampanji predsednika Tadića i minsitra Ljajića su obavezujuća. Radnici Srbije nemaju nameru da podržavaju vlast koja laže građane i uskraćuje im teško stečena prava. Kragujevčani smatraju da je potrebno mnogo manje novca za primenu OKU nego što je potrebno za povećanje penzija. Ako plate budu veće i porezi će biti veći i eto dela para za isplatu penzionerima plus akcize za duvan i gorivo, plus gas, plus, plus....