U članu 49. Statuta UGS "Nezavisnost" precizno je definisano da Statutarni odbor UGS-a daje mišljenje - samo na osnovu zahteva sindikalnih ogana ili grupe članova, a ne po pojedinačnom zahtevu, pa bio on i od strane Dragana Milovanovića - Pilca, koji je tražio odgovornost i isključenje Dragana Matića. "Testis unus, testis nullus" (Jedan svedok, kao nijedan"), kažu stari Latini.

PILAC, GROMADA OD ČOVEKA

Beograd, 22.05.2008.
Da je kojim slučajem zahtev za pokretanje odgovornosti navodnog kršenja Statuta UGS-a podnela grupa članova (peticija) ili neki od sindikalnih organa u kojima je Dragan Milovanović - Pilac, član ili predsednik) Predsedištvo GS Medija, Glavni odbor GS Medija, Odbor za informisanje UGS ...) sve bi to bilo u proceduralnom smislu u skladu sa statutarnim normama. Međutim, Statutarni odbor je odlučivši da raspravlja o pojedinačnom zahtevu o utvrđivanju nečije odgovornosti, debelo ogrešio o Statut, jer je od statutarnog pravila napravio - izuzetak. Zašto je napravljena ova farsa i šta je istinski uzrok "porođajnih" muka da se, po svaku cenu i na bilo koji način, isključi iz UGS-a Dragan Matić, predsednik GS Metalaca ?

Da li bi Statutarni odbor UGS-a na isti način reagovao, kada bi mu kojim slučajem preko 200.000 članova UGS pojedinačno poslalo svoje pritužbe, tražeći mišljenje ? Ne verujemo. Ali kako je to uspelo našem cenjenom kolegi Draganu Milovanoviću - Pilcu, toj "gromadi od čoveka", da ubedi Statutarni odbor UGS-a da napravi izuzetak ? Teško da ćemo to ikad saznati, jer nemamo dovoljno informacija,osim da je cenjeni kolega podpredsednik Granskog sindikata Medija, jedan od najbližih saradnika Branislava Čanka, da je odnedavno član jednog od najbolje plaćenih Upravnih odbora "PIO", a da na poslovima koje je radio pre "Nezavisnosti", nikad nije bio novinar, urednik ili voditelj TV Dnevnika na RTS-u.

Drugi važan proceduralni prekršaj Statuta UGS "Nezavisnost" je nepoštovanje člana 17. u kome se definiše mera isključenja člana iz sindikata, odnosno u kojim slučajevima se ta mera može izreći (npr. kršenje statuta, rad protiv interesa i stavova sindikata...). Ali sve to treba dokazati. DOKAZ je takav pojam koji podrazumeva materijalnu prirodu, merljivost, proveru. MIŠLJENJE je pojam koji je po prirodi ambivalentan (može da bude, a ne mora da znači), sklon je spekulaciji, stepenu obrazovanja, ličnim, društvenim i političkim stavovima, predrasudama, emocijama i trenutnom raspoloženju. Dakle, MIŠLJENJE, nije isto što i DOKAZ.

Treći važan proceduralan propust i kršenje Statuta UGS je nepoštovanje člana 18. u kojim je decidirano opisana procedura isključivanja nekog člana. Odluci o isklučenju člana prethodni obavezno formiranje ISTRAŽNE KOMISIJE, pri čemu 1/3 članova ove komisije čine članovi koje predlaže član protiv koga se vodi postupak. U ovom slučaju Istražna komisija koja treba da utvrdi i proveri navode iz (pojedinačne) pritužbe - nije formirana od strane UGS, čime je uskraćen put da se sazna i utvrdi ISTINA. Zadatak Istražne komisije po Statutu UGS-a je da "prikupi dokumentaciju, proveri sve činjenice, koje mogu uticati na odluku o isljučenju". Treba li ovde dodatnih komentara ?

Kako su režiseri čitave ove farse, medijskog vodvilja, imali u rukama "čvrste dokaze na staklenim nogama", preskočili su dosledno poštovanje i primenu člana 17. i člana 18. i vrlo lukavo prešli na primenu člana 20. Statuta UGS, koji se primenjuje samo izuzetno u "VANREDNO TEŠKIM OKOLNOSTIMA U UGS-u". Pa da li su dva novinarska teksta te izuzetne vanredne teške okolnosti ? Koji organ UGS-a je proglasio stanje "vanredno teških okolnosti"? Nijedan. Pa da li je primena procedure u takvim vanrednim okolnostima - koje ne postoje, LEGITIMNA, FER, KOREKTNA, POŠTENA ? Odgovor je svima jasan. A član 20. u situaciji "vanredno teških okolnosti" u UGS-u predviđa instituciju svojevrsnog "PREKOG SUDA". Odnosno član 20. predviđa da Glavni odbor UGS, na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja Statutarnog odbora, može doneti odluku o AUTOMATSKOM ISKLJUČENJU, BEZ PRETHODNOG ISTRAŽNOG POSTUPKA ! Primenjujući član 20. u situaciji, koja ne odgovara realnoj situaciji, nedemokratski, bez utvrđivanja činejničkog stanja, bez dokaza da je bilo kako oštećena istina - kao Glavni i odgovorni uredniki lista "Metalpres", zbog dva novinarska teksta, isključuje se iz UGS "Nezavisnost" Dragan Matića, predsednik GS Metalaca.

Posebno se nameće i pitanje kompetentnosti Statutarnog odbora o medijskim pitanjima odnosno novinarskim tekstovima. Kako ljudi iz Statutarnog odbora koji, nisu kompetentni za ovu oblast jer niko od njih nije novinar) mogu da o tome kompetentno arbitriraju? Zar nije bilo logično da formiraju Istražnu komisiju ili da na osnovu člana 41 Statuta UGS nalože Odboru za informisanje da o svemu ovome daju svoju stručnu ocenu. Zašto UGS upšte ima stručne odbore za: informisanje, bezbednost itd., ako se ne uključe u ovakvim i sličnim situacijama ?

Kada se na Glavnom odboru UGS "Nezavisnost" razmatralo mišljenje Statutarnog odbora UGS-a, došlo se do porazne činjenice: od 50 članova Glavnog odbora UGS samo 7 članova Glavnog odbora je pročitalo novinske tekstove za koje se Matić tereti ?! A najveći deo članova Glavnog odbora nije ni znao da je floskula "Životinjska farma", knjiga, svetski bestseler.

Svi ovi propusti nisu bile dovoljni da se vodvilj iz Nušićeve (daleko od toga da je Nušićev) skine sa dnevnog reda sastanka GO UGS. Na Glavnom odboru UGS - demokratija je bila isključivo stvar sabiranja i oduzimanja ljudi koje dižu "dva prsta". O tempora, o mores ! (Kakva vremena, takva i običaji)