IZVESTAJ O RADU SEKCIJE MLADIH GSM ?NEZAVISNOST?

AKCENAT NA EDUKACIJI MLADIH

Beograd,12.10.2006.
U periodu između dve sednice Glavnog odbora GSM "Nezavisnost", aktivnosti Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost? su prvenstveno usmerene na edukaciju, jačanje strukture, promociju sindikata među mladima, saradnju sa drugim omladinskim organizacijama, po pitanju kreiranja omladinske politike u Srbiji, kao i saradnju sa Sekcijama mladih srodnih sindikata sa prostora biv?e Jugoslavije i iz Evrope. Predstavnici na?e Sekcije takođe učestvuju u svim aktivnostima koje organizuje i sprovodi Sekcija mladih UGS ?Nezavisnost?.

27. i 28.maja 2006.godine u Pri?tini, Jamina Petrović učestvovala je, kao predavač na temu: ?Iskustva Sekcije mladih UGS ?Nezavisnost? u borbi protiv neformalne ekonomije?, na seminaru za mlade aktiviste sindikata BSPK ? Kosovo, u organizaciji Međunarodne konfederacije slobodnih sindikata (MKSS) ? kancelarija za Jugoistočnu Evropu u Sarajevu, Sindikata Holandije (FNV) i Saveza nezavisnih sindikata Kosova (BSPK). Tom prilikom je uspostavljen kontakt i sa predstavnicima Sekcije mladih Sindikata metalaca Kosova (SPMK).
19.juna 2006.godine formiran je Regionalni koordinacioni odbor Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost? za Banatski region.
Od 6. do 9. jula 2006.godine, Bojan Divljan (LOLA, Beograd) je učestvovao u kampanji Sekcije mladih UGS ?Nezavisnost? koju je omogućio ILO i MTV tokom EXIT festivala u Novom Sadu. U okviru kampanje je sprovedena anketa o polo?aju mladih na tr?i?tu rada i distribuiran je propagadni materijal (između ostalog i letak Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost?).
Sekcija mladih GSM ?Nezavisnost? se već du?i period zala?e za edukaciju mladih, ali i ostalih članova sindikata, po pitanju evropskih integracija. Ta edukacija ne podrazumeva samo informacije o nastanku, funkcionisanju EU, Procesu stabilizacije i pridru?ivanja Srbije EU već i informacije o socijalnom dijalogu u EU kao i o polo?aju i ulozi sindikata u EU.
Na na? predlog (Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost?, Sekcije mladih UGS ?Nezavisnost?) odr?ana je sindikalna ?kola za Sekciju mladih UGS ?Nezavisnost? i Sekciju mladih SSS sa temom ?Evropske integracije?, od 6. do 9. septembra 2006.godine u Sirogojnu u organizaciji Fondacije Friedrich Ebert. Ovu ?kolu pohađala su tri predstavnika Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost?: Katica Majero?, ATB SEVER Subotica; Zoran ?ivković, ?ELVOZ Smederevo i Jasmina Petrović, predsednica Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost?.
Programom su obuhvaćene sledeće teme: ?ta je Evropska unija? Institucije evropske unije. Koraci ka EU. Proces stabilizacije i pridru?ivanja. Svetska trgovinska organizacija. Politika Eu prema mladima. Postojeći programi EU za mlade. Standardi i konvencije MOR-a. Kretanje na tr?i?tu rada. Lisabonska strategija. Startegija sindikata prema MFI. Sindikat u EU. Uloga sindikata u predlaganju alternativnih mogućnosti zapo?ljavanja.
Predavači su bili predstavnici Evropskog pokreta u Srbiji. Sobzirom na uspe?nost seminara, zainteresovanost učesnika i stručnost predavača, smatramo da bi ovakav vid seminara, uz određenu korekciju tema, bilo po?eljno organizovati i za predstavnike GSM ?Nezavisnost? i to po ciljnim grupama (zajednički za Sekciju mladih i Sekciju ?ena i poseban za Predsedni?tvo).
Konferencija Mre?e mladih Jugoistočne Evrope (South ? Eastern European Youth Network) ?Pristojan rad za sve mlade ljude? odr?ana je u Kotoru, Crna Gora od 5. do 8.oktobra 2006.godine u organizaciji Međunarodne konfederacije slobodnih sindikata i Fridrih Ebert findacije. Na konferenciji se govorilo o aktuelnim de?avanjima na tr?i?tu rada Jugoistočne Evrope kao i o aktivnosti mladih usmerenih ka mogućnostima pristojnog rada za mlade ljude. Konferenciji su prisustvovale Aleksandra Vitorović, predsednica Sekcije mladih UGS ?Nezavisnost? i Koordinator Mre?e mladih Jugoistočne Evrope i Jasmina Petrović, predsednica Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost?.
?to se tiče plana aktivnosti za naredni period, Sekcija mladih GSM?Nezavisnost? predla?e Predsendi?tvu GSM ?Nezavisnost? organizovanje kampanja za pridobijanje novih članova u čijem bi sprovođenju najvećim delom učestvovali članovi Sekcije mladih. Smatramo da su za takav vid promocije sindikata kod zaposlenih, mladi najadekvatnija grupa. Kako bi kampanje bile uspe?ne potrebno je da lica koja budu zadu?ena za vođenje takvih kampanja prođu adekvatnu obuku u saradnji sa sindikatima koji imaju dugogodi?nje iskustvo u tim aktivnostima.
Radi animiranja mladih za aktivnije uče?će u Sekciji i Sindikatu bilo bi neophodno dati u okviru prezentacije Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost? odgovore na neka najva?nija pitanaj koja se odnose na ulogu sindikata u preduzeću, na poziciju zapolenog, obaveze poslodavca...... S tim u vezi očekujemo sugestije od strane regionalnih povrenika, na osnovu njihovog iskustva sa terena.
Takođe predla?emo uključivanje regionalnih koordinatora Sekcije mladih GSM ?Nezavisnost? u aktivnosti i projekte Sindikata Nezavisnost na lokalnom nivou kao i njihovu saradnju sa ostalim omladinskim organizacijama na lokalu (uče?će u projektima koji se tiču polo?aja mladih). U toku je izrada bro?ure ?Sindikat i Evropska unija? koja je namenjena mladima iz sindikata metalaca biv?e Jugoslavije, kao rezultat saradnje sa IGM i FES. Bro?ura će pribli?iti mladima osnovne pojmove vezane za Evropsku uniju, ali značajan deo bro?ure biće psovećen socijalnom dijalogu i funkcionisanju sindikata u Evropskoj uniji. U planu je i poseta na?ih predstavnika kolegama iz francuskog sindikata FTM CGT, kao rezultat saradnje GSM ?Nezavisnost? i FTM CGT. Predstavnici Sekcije učestvovali su na seminarima koje je organizovao GSM ?Nezavisnost?na temu ?Bezbednost i zdravlje na radu?. (Na ovu temu vr?i se i anketiranje mladih po preduzećima), kaze se u izvestaju koji je iznela Jasmina Petrovic, predsednica Sekcije mladih GSM "Nezavisnost".