ODRZANA SEDNICA GLAVNOG ODBORA GSM ?NEZAVISNOST?

VERIFIKOVANI DELEGATI ZA VI KONGRES UGS-A

Beograd, 12. oktobar 2006.
U cetvrtak, 12. oktobra 2006. godine odryana je sednica Glavnog odbora GSM?Nezavisnost? na kojoj je predsednik Glavnog odbora GSM ?Nezavisnost? podneo izve?taj o radu sindikata, između dve sednice Glavnog odbora GSM ?Nezavisnost?.
U izvestaju se, izmedju ostalog, navodi poslednji događaji, vezani za rad i delovanje GSM ?Nezavisnost?, mo?emo smatrati kao krajnje pozitivan ishod na?eg zalaganja za sprovođenje i po?tovanje donetih zaključaka sa IV sednice Glavnog odbora GSM ?Nezavisnost? od 19.05.2006.godine. Granski kolektivni ugovor za metalce Srbije u?ao je u fazu pregovaranja i očekujemo da se proces zavr?i u toku novembra meseca. Pregovarački timovi sindikata i Unije poslodavaca Srbije rade i deluju po potpisanom Protokolu i poku?avaju da u razumnom roku dođu do teksta koji će biti prihvatljiv i potpisan od pregovaračkih strana.
Ako u svoj računar ukucate www.gsmnezavisnost.org.yu pojaviće se sajt GSM ?Nezavisnost? i to je jo? jedan iskorak ka modernom, atraktivnom, prepoznatljivom sindikatu, čemu mi te?imo, a neki ka?u - da to već jesmo ! Kod regionalnih članova Predsedni?tva mo?e se dobiti spisak svih privatizovanih preduzeća sa va?eg regiona i time smo ostvarili zaključak sa prethodnog Glavnog odbora na kojem je to zahtevano. Ovi podaci će nam dobro poslu?iti kao osnov za pravljenje strategije ?irenja mre?e i stvaranja novih članova.
U svim ovim aktivnostima značajna je razlika u kvalitetu rada i prihvatanja obaveza pojedinih članova Predsedni?tva. U nekoliko navrata istakli smo neophodnost po?tovanja i sprovođenja odluka Predsedni?tva i Glavnog odbora i potrebu da preduzmemo odlučne korake, kako pojedini članovi Predsedni?tva ili promene način rada ili budu pomereni sa mesta i funkcije koje imaju i time pru?imo ?ansu članovima koji ?ele da se doka?u, imaju kvalitete i rezultate koji ih kandiduju za mesta i funkcije u Predsedni?tvu. Verujući da većina članova Predsedni?tva shvata ozbiljnost situacije, očekujem da svojim aktivnim radom neće sebe dovesti u poziciju da o njihovom neradu donosimo odluke koje će ih diskvalifikovati u budućem radu GSM ?Nezavisnost?.Na kraju moramo da shvatimo, da organizacija mora da se proči?ćuje, da u trci mogu da ostanu samo najbolji, a to za krajnji ishod mora imati zadovoljnog člana GSM ?Nezavisnost? i napredak organizacije.?, kaze se u izvestaju Dragana Matica, predsednika GSM ?Nezavisnost?
Na ovoj sednici Glavni odbor verifikovao je broj i strukturu delegata za VI Kongres UGS ?Nezavisnost? iz redova GSM ?Nezavisnost?. Dvadesetsedam članova GSM ?Nezavisnost? će punopravno učestvovati u radu i odlučivanju VI Kongresa UGS ?Nezavisnost?. Na Kongres idu svi članovi Predsedni?tva GSM ?Nezavisnost?, plus delegati sa regiona izabrani na koordinacijama. Dogovorena je mogućnost da se na Kongres pozovu i gosti, a o konačnom spisku mogućih gostiju će se izjasniti Predsedni?tvo GSM ?Nezavisnost?. Za mesto potpredsednika UGS "Nezavisnost" kandidovani su koleginica Gordana Aleksic, potpredsednik GSM "Nezavisnost" i kolega Nebojsa Savic, sadasnji potpredsednik UGS-a.
Imenovanje članova Glavnog odbora UGS ?Nezavisnost? će se po odluci Glavnog odbora GSM ?Nezavisnost? obaviti na sednici Predsedni?tva GSM ?Nezavisnost? i naknadno verifikovati na sednici Glavnog odbora. Razre?enjem članova Glavnog odbora GSM ?Nezavisnost?, po različitim osnovama, stekli su se uslovi za imenovanje novih. Na predloge regiona novi članovi Glavnog odbora su Dragomir ?ivković, Radojko Milojević, Slađana Mihajlović, Radmila Veličkovski i Ilija Smiljić. Čestitamo novim koleginicama i kolegama i ?elimo im uspe?an rad.
Glavni odbor je takođe verifikovao kolegu Jovana Pirkovića za člana Nadzornog odbora GSM ?Nezavisnost?, na mesto kolege, Gorana Markovića koji je podneo ostavku. Član Nadzornog odbora, sa Borsko zaječarskog regiona dostaviće se na osnovu odluke Glavnog odbora, kada koordinacija Borsko-Zaječarskog regiona dostavi ime izabranog člana.
Novi članovi Predsedni?tva su postali Goran Rakić, regionalni poverenik za Podunavsko-Braničevski region i Radosav Premović regionalni poverenik za Mačvansko-Kolubarski region. Prihvaćena je informacija da poslove regionalnog koordinatora za Ju?no-Bački-Sremski, do konačnog imenovanja te poslove zajedno obavljaju kolege Ilija Smiljić (Motins, Novi Sad) i Zoran Milanov (Nopal, Bačka Palanka).
Iscrpan izve?taj podneo je i Aleksandar Todić, ?ef pregovaračkog tima za zaključivanje Granskog kolektivnog ugovora.Sveobuhvatne i stručne pripreme tima za pregovore oko granskog kolektivnog ugovora, koje je sproveo GSM ?Nezavisnost? za rezultat imaju ozbiljan i kvalitetan nastup u toku pregovara. Potpisan je protokol između pregovaračkih timova, kojim su se strane obavezale da će pregovore voditi u duhu socijalnog dijaloga, toleranciji, razumevanju, a u cilju zaključenja Kolektivnog ugovora. Pregovaračke starne su saglasne da se kao polazna osnova za pregovore prihvati nacrt KU koji je izradila radna grupa sindikata. Glavni odbor je prihvatio izve?taj na?eg pregovaračkog tima, dao punu podr?ku naporima da se dođe do usagla?enog i potpisanog Granskog kolektivnog ugovora. Sledeći korak je da se kroz Socijalno ekonomski savet, zatra?i da Ministar za rad, zapo?ljavanje i socijalnu politiku Vlade Srbije da pro?ireno dejstvo.