III KONFERENCIJA METALACA JUGOISTOČNE EVROPE

EVROPSKE INTEGRACIJE I SINDIKATI

- U BEOGRADU 7. I 9. APRILA 2006. GODINE ODR?ANA III KONFERENCIJA METALACA JUGOISTOČNE EVROPE: "EVROPSKE INTEGRACIJE I ULOGA SINDIKATA".
- U RADU KONFERENCIJE, PORED DOMAĆINA GRANSKOG SINDIKATA METALACA "NEZAVISNOST" I SINDIKATA IZ REGIONA, UČESTVOVALI - RASIM LJAJIĆ, MINISTAR ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA I MIROLJUB LABUS, POTPREDSEDNIK VLADE REPUBLIKE SRBIJE.
- KONFERENCIJA ZAVR?ENA POTPISIVANJEM ZAJEDNIČKE DEKLARACIJE

U Beogradu je 7. i 8. aprila 2006.godine,odr?ana III Konferencija metalaca jugoistočne Evrope, posvećena temi:? EVROPSKE INTEGRACIJE I ULOGA SINDIKATA?.

Pored domaćina Dragana Matića,predsednika GSM "Nezavisnost" i Branislava Čanka, predsednika UGS ?Nezavisnost?, u radu konferencije su učestvovali predstavnici sindikata iz čitavog regiona:SM BIH (Bosna i Hercegovina), SPMK (Kosovo), SMER (Makedonija), SMIR (Republika Srpska), SMH (Hrvtaska), TUFCMM (Albanija). Konferencija je imala podr?ku sindikata CCOO iz Katalonije, Fondacije PAU i Solidaritat.
Učesnike Konferencije pozdravio je u ime domaćina Dragan Matić predsednik GSM ?Nezavisnost? i tom prilikom izjavio da socijalni dijalog ne mo?e biti samo dekor i da o ovako krupnim i slo?enim pitawima kao ?to su evropske integracije, dr?ava mora da ima u vidu da sindikati nikako ne mogu, niti hoće da ostanu na margini događaja.
Prisutnim sindikalcima se zatim obratio Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije, koji je tom prilikom izjavio:
?Nezavisnost? je nama dobro poznat sindikat u borbi za ljudska i manjinska prava na ovim prostorima, koji se za to zalagao od samog svog osnivanja i svih ovih godina rada i delovanja.?
Potpredsednik Vlade Republike Srbije dr Miroljub Labus izjavio je:
?Pitanje ulaska u Evrospku uniju je slo?en posao i podrazumeva ispunjenje čitavog seta zahteva. Mi smo u tom smislu sada na dve trećine puta, ali je ta jedna preostala trećina najte?a jer su u pitanju strukturalne promene na?eg dru?tva?.
Drugog radnog dana Kon-ferencije metalaca jugoistočne Evrope,g-din Frank Hantke, direktor ?FRIDRICH EBERT STIFUNG?, govorio je o mogućnostima regionalne saradnje sindikata na ovim prostorima i preneo iskustva iz Poljske.
O ?Evropskom radno-pravnom zakonodavstvu i evropskoj socijalnoj povelji? , govorio je Slavoljub Luković, sekretar UGS ?Nezavisnost?
Konferencija je zavr?ena poptisivanjem zajedničke Deklaracije i dogovoreno je da se IV Konferencija, odr?i ove godine u Sarajevu.