SEMINAR U ZAGREBU

SINDIKALNO ORGANIZOVANJE U JUGOISTOČNOJ EVROPI

Zagreb, 15.01.2008.
Seminar na temu «Sindikalno organizovanje u Jugoistočnoj Evropi» i «Izrada projekta za poboljšanje uslova rada i standarda u 2008.godini» održan u Zagrebu od 16. do 18. decembra, okupio je predstavnike sindikata tekstilne, kožarske i obućarske industrije iz Slovenije, Hrvastke, BIH, Crne Gore, Albanije, Makedonije i Srbije. Srbiju su predstavljali Ljubina Banović i Boško Karalić u ime GS TKO «Nezavisnost». Nakon stručnih debata i rasprava na temu položaja radnika u tekstilnoj industriji u Jugoistočnoj Evropi zaključeno je da su uslovi rada teški, standardi niski i da je najviše radnika ostalo bez posla baš u ovom delu Evrope u prethodnih nekoliko godina.

Takođe je konstatovano da je tekstilna industrija ugrožena i da je neophodno izraditi projekat kojim bi se predvideo način poboljšanja uslova rada i povećanja ličnih dohodaka zaposlenih. Ovaj projekat imao bi značaja kako na regionalnom tako i na nacionalnom nivou. Do lošeg stanja tekstilne industrije u ovom delu Evrope došlo je zbog pojave sive ekonomije, rada na crno (jeftine radne snage) kao i velikog prisustva kineske, nekvalitetne i jeftine robe.