SOCIJALNE KOOPERATIVE – KAO MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA

TREĆI MODEL PRIVREĐIVANJA

Beograd, 19.11.2007.
Drugi deo seminara socijalne kooperative, kao mogućnost zapošljavanja održan je posle Niša u Beogradu, a sledeći je planiran 26.11.2007.godine u Novom Sadu. O ovoj temi govorila je dr Žaklina Stojanović sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu i kroz svoje izlaganje, pored kratkog osvrta na razvoj zadrugarstva u svetu i kod nas kao i o njegovom značaju, prezentovala je savremeni identitet kooperativa posebno istaknuvši formu organizovanja privrednog života kod nas. Zadrugarstvo možemo tretirati kao treći model privređivanja i ono može bitno doprineti razvoju preduzetništva u Srbiji kao i upošljavanju značajnog broja ljudi koji su bez posla.

Značaj zadružnog pokreta u svetu baziran je na činjenici da je značajan deo populacije u članstvu u kooperativama, a kooperative su značajan učesnik u privredi i tržištu i tako kreiraju i unapređuju zaposlenost. Ključne vrednosti zadružnog pokreta ogledaju se u pomoći, demokratičnosti, jednakosti, pravednosti, solidarnosti i samoodgovornost. Pored ovog zadrugarstvo ističe i etičke vrednosti na kojima počiva, a to su poštenje, otvorenost, društvena odgovornost i briga za druge. I pored ovih istaknutih društvenih i ekonomskih vrednosti, zadrugarstvo obiluje problemima koji su pre svega ideološke prirode i deformisanost prakse. Zadruga nije smao poljoprivredna zadruga i nisu namenjene pojedinačnom seljaku. Iz ovih razloga neophodna je da zadrugarstvo, kao treći model privređivanja, mora naći svoje utemeljenje u novom zakonu, jer stari zakon iz 1996. godine je neadekvatan i "demode". Posebno je značajno što se model zadrugarstva posebno pokazao uspešan u razvoju ženskog preduzetništva. Važno je da se izvrši kreiranje ambijenta za razvoj zadružnog preduzetništva u Srbiji, pre svega stvaranja pozitivnog odnosa države prema zadružnom sektoru, kao i harmonizacija zadružnih pravila na nivou Evropske unije.

Tokom poslednjih 150 godina svet nije izmislio ništa bolje od zadružne ideje da zaštiti siromašnije slojeve društva. Kako tranzicija doprinosi zaoštravanju problema siromaštva, tako zadrugarstvo mora dobiti na aktuelnosti jer privreda motivisana isključivo profitom nemože da zadovolji sve potrebe ljudi. Društvo koje zanemaruje potrebu ljudi da se udružuju i time štite pojedinačne i grupne interese osuđeno je na nazadovanje. Kooperative bi mogle da budu sredstvo izgradnje dimenzije «pravde za ljude» u uslovima tranizicije koji su prisutni i u Srbiji. Na sindikatima je da ovu šansu, implementaciju kooperativa kroz zakonodavstvo i praksu, iskoriste na dobrobit onih koji su ostali bez posla, a koji su u visokom procentu i članovi sindikata.