SINDIKALNA ŠKOLA MKS-A ZA ŽENE IZ CENTRALNE I ISTOČNE EVROPE, ZAJEDNICE NEZAVISNIH DRŽAVA, KAVKAZA I CENTRALNE AZIJE ODRŽANE U SOFIJI OD 2. DO 6. OKTOBRA

DISKRIMINACIJA ŽENA NA RADNOM MESTU

Beograd, 19.10.2007.
Regionalna ženska konferencija o diskriminaciji žena na radnom mestu analizirala je rezultate istraživanja u okviru projekta "Međunarodne konferencije sindikata, Međunarodne organizacije rada i Flamanske Vlade Belgije «Diskriminacija žena na radnom mestu Srednje i Istočne Evrope i Zajednici nezavisnih država", koje je sprovedeno u 24 zemlje od strane aktivistkinja ženske mreže. Učesnice regionalne konferencije su bile žene – sindikalne liderke ženske mreže MKS iz 50 sindikalnih konfederacija, iz 28 zemalja CIE, ZND, Kavkaza, i Centralne Azije. Više od 80 učesnica osme sindikalne škole MKS-a je u četri dana imala mogućnost da radeći u grupama govore i analitziraju najznačajnije probleme koje žene imaju i doživljavaju na radnom mestu.

Tri grupe i to centralna Evropa, jugoistočna Evropa i grupa zajednica nezavisnih država je analiziralo poziciju i diskriminaciju žena u svojim državama i regionu iz koga dolaze analizirajući zakonske regulative i analizirajući nacionalne politike protiv diskriminacije žena kroz nacionalna dokumenta. Zaključeno je da je neophodno formirati nacionalnih tela za praćenje ravnopravsnosti polova na tripartitnom nivou kao ideja jedini ispravni način rešavanja problema diskirminacije je moguć kroz institucije države. Posebno treba insistirati i omogućiti da se edukacija o diskriminaciji sprovodi u muškoj populaciji jer su muškarci često takoreći dominanatan izvor diskriminacije žena u društvu pa i na radnom mestu. U procesu sprečavanja diskriminacije žena izuzetno značajnu ulogu imaju mediji i zaživljavanje civilnog sektora koji se bavi diskriminacijom žena.

O neformalnoj ekonomiji i njenim specifičnostima govorio je Sergej Zblivastak – MKS (Litvanija ) koji je zadužen za organizaciju, neformalnu ekonumiju, za emigraciju. On 14 godina radi u sindikatu trgovine gde 85% radne snage čine žene. Po projektu za neformalnu ekonomiju pravi se nacionalni tim a dolazak Sergeja u Beograd očekuje se 23 – 24 novembra.

Prema definiciji MOR neformalnu ekonomija čine sve ekonomske aktivnosti koje u praksi nisu pokrivene ugovorima o radu i beneficijama koje proizilaze iz ugovora. Postoje podaci o radu u sivoj ekonomijija prostoru Jugoistočne Evrope:

Crna gora 30-35% radi u sivoj ekonomiji
Hrvatska 10-20%
Srbija 35-40%
Kosovo 60%
-Albanija 25-30%

U Češkoj i Mađarskoj koje su članice EU ima veliki broj ljudi koji radi u sivoj ekonomiji iako je kod njih proces tranzicije završen. Tako sindikati gube svoje članove a ljudi rade bez ugovora o radu i socijalnog i zdravstvenog osiguranja.

S druge strane to je i šansa za sindikate da te ljude privuku i da budu njihovi članovi. Zato to treba regulisati statutima sindikata. Sa ekonomskog gledišta skoro sve zemlje na ovim prostorima iz industrijskog društva postepeno prelaze u informatičko društvo i uslužni centar. Sindikati nemaju iskustva za rad u neformalnoj ekonomiji. Srbija ima neka iskustva po pitanju neformalne ekonomije promenom statuta (mogućnost pojedinačnog članstva u sindikatu). Sindikat "Nezavisnost" ima kontrolu nad neformalnim sektorom i to su njegovi budući članovi.

Jasna Petrović, koordinatorka za Jugoistočnu Evropu iznela je podatke o zastupljenosti žena u sindikatima.Statistički podaci u našem regionu – konstantno prisustvo muškaraca na rukovodećim mestima odlučivanja.

Od 50% žena u sindikatima u izvršnim organima je 15,5, a Srbija (UGS "Nezavisnost") se po tom kriterijumu nalazi na predposlednjem mestu.

Ženska sindikalna škola biće sledeće godine održana u Torinu (Italija). Biće novina jer se stvara Panevropski regionalni savet – PERS (EKS i MKS) radi se statut i u ovom telu ima mesta za osam žena i 6 rezervisanih mesta za ženski komitet. Svaki sindikat u subregionu ima pravo da predloži svoju učesnicu za žensku školu a ako sindikati imaju mogućnosti može taj broj biti i veći.

Opšteprihvaćen zaključak žena učesnica ove sindikalne škole sadžan je u činjenici da edukacija o diskriminaciji žena potrebna kako ženama tako i muškarcima i da bi bilo korisno da se ovakve manifestacije događaju i sprovode na nacionalnim nivoima.