TF Kable-Fabrika kablova Zaječar (FKZ) očekuje povraćaj preko sedamdeseet šest miliona dinara ili 630 hiljada evra. Rešenje donelo Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine a dužnik Gradsko veće Grada Zaječara. Samostalni sindikat metalaca Srbije (SSMS) i Industrijski sindikat Srbije (ISS) traže intervenciju državnih organa i premijera Aleksandra Vučića.

FKZ DA SE VRATE PARE

Beograd, 03.12.2015.

O problemima FKZ uzrokovane blokadom računa od strane Skupštine Grada Zaječara u visini od 630.000 evra a po osnovu taksi za zaštitu i unapređenje životne sredine ISS je pisao još u junu mesecu 2015. godine.

Posle radničkih protesta, blokada regionalnog puta, protesta ispred skupštine Grada Zaječara, razgovora sa ministrom privrede Željkom Sertićem i direktnim uključenjem premijera Aleksandra Vučića, Grada Zaječara tačnije Saše Mirkovića, predsednika Skupštine Grada Zaječara i narodnog poslanika SNS postignut je „dogovor“ da se račun FKZ odblokira a kasnije vrate pare FKZ.

Posle pet meseci FKZ nije dobio novac nazad te TF Kable, većinski vlasnik FKZ, zbog minusa u poslovanju, planira otpuštanje radnika. FKZ se pozvao na zakonitost, pa je Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine nadležnom za ekološle takse, upućen Zahtev o poništenju Odluke Skupštine Grada Zaječara zbog nenadležnosti. Rešenje Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine o poništenju Rešenja (klik) Skupštine Grada Zaječara je izdao 27.10.2015. godine.

Novca do današnjeg dana nema ali ima spiskova mogućeg tehnološkog viška radnika.

Nezadovoljni situacijom predsednici SSMS Zoran Vujović i ISS Dragan Matić su se obratili (klik) predsedniku Vlade RS Aleksandru Vučiću, ministru poljoprivrede, ministru finansija i ministru privrede. Zahteva se hitna intervencija nadležnih institucija kako bi se samovolja Saše Mirkovića- odbeglog sina SNS sprečila a radna mesta u FKZ sačuvala.