"ZASTAVA AUTOMOBILI" PORED MONTAŽE "ZASTAVE 10" VRŠE I PRODAJU AUTOMOBILA IZ "OPELOVOG" PROGRAMA

EVROPSKI AUTO IZ "ZASTAVA AUTOMOBILA"

Kragujevac, 6.09.2007.
Prvi automobili "Zastava 10", već izlaze sa montažnih linija iz "Zastava automobila". Može se očekivati da se u narednom periodu u kompletiranje "Zastave 10" uključe i domaći porizvođači opreme i autodelova i to bi bio još jedan nov rezultat neophodan opstanku i razvoju autoindustrije. Početak prodaje "Opela astre" ujedno znači i šansu, da za relativno kratko vreme, na proizvodnim linijama pored "Zastave 10" zaživi i program "Opel-a". Kako bi na adekvatan način mogli da pratimo privredna i ekonomska događanja u "Zastava automobilima" Granski sindikata metalaca "Nezavisnost" je u poseti sindikatu "Nezavisnost" Zastava automobili u Kragujevcu, doveo Klausa Priegnitz-a, koordinatora za Jugoistočnu Evropu sindikata metalaca Nemačke (IG Metall).

Kolega Priegnitz je, kao vrstan poznavala stanja i problema u autoindustriji, govorio Odboru Sindikata o situaciji kako u Evropi, tako i na svetskom tržištu automobila posebno obradivši "Opel" tj. GM Evrope."Opel" je kompanija koju zaposleni mogu poželeti kao strateškog partnera i potencijalnog kupca "Zastava automobila". Značajan deo programa GM i "Opela" nije vezan za teritoriju Nemačke, već se proizvodnja i pogoni izmeštaju u zemlje centralne i istočne Evrope. U tome i "Zastava" može očekivati da će zbog određenih prednosti koje poseduje, biti predmet dugoročne saradnje sa "Opelom" i nadamo se mogućnosti da "Opel" učestvuje na tenderu "Zastava automobila", koji treba da bude objavljen u decembru mesecu. Sindikatu "Nezavisnost" Zastava automobili, stigao je dopis iz "Opela", a vezan je za učešće sindikata "Nezavisnost" u projektu koji "Opel" želi da razvije sa sindikatima u "Zastava automobilima". U dogovoru sa kolegom Priegnitz-om, očekujemo da predstavnici sindikata iz "Zastave" obiđu i pogone "Opela" u Poljskoj.