SINDIKAT "NEZAVISNOST" USS: ANGAŽOVANJE "TREĆIH LICA" I "RAD NA CRNO"

OPREZNOSTI - NIKAD DOSTA

Smederevo, 5.09.2007.
Želeći da se što bolje pozicionira na tržištu čelika u svetu, američka kompanija "USS" je kupila kanadsku čeličanu "Stelco" i time povećala sopstvene zalihe gvožđa. U vreme kada cene sirovina rastu, a sledeće godine, po nekim prognozama, očekuje se porast od čitavih 25 %, mora se priznati da kompanija "USS" vodi mudru poslovnu politiku. Kupovinu kanadskog "Stelco-a" USS je platio 1,1 milijardu dolara. Za svaku kupljenu akciju plaćao je 36,62 dolara, što je za 11,4 dolara više, u odnosu na poslednju vrednost kupljenih akcija na berzi u Torontu. Kompanija "USS" će na ovaj način svoje kapacitete povećati na 33 miliona tona sirovog čelika. Ova transakcija je važna za jačanje kompanije "USS" i njene pozicije na svetskom tržištu. Zbog svega ovoga, sindikat "Nezavisnost" U.S. Serbia,d.o.o. pozdravlja vizionarsku poslovnu politiku kompanije. Verujemo da će i zaposleni u kompaniji U. S. Steel Serbia, d.o.o. od pomenute transakcije imati veću uposlenost, zarade i profit.

MLADI DOBILI POSAO

Kompanija U. S. Steel Serbia, d.o.o., ovih dana, izvodi radove na modernizaciji visoke peći broj 2, koji podrazumevaju obnovu peći iz osnova. Predviđeno je da se uklone sva oštećenja čeličnog plašta, od temelja do vrha peći. Po najavama iz kompanije U. S. Steel Serbia, d.o.o. remont će trajati 2,5 meseca. Dnevno će, na navedenim poslovima, biti radno angažovano oko 700 izvođača radova. Sindikat "Nezavisnost" posebno raduje što od pomenutog broja posao će prvi put dobiti mladi ljudi. Glavni izvođač remonta je firma "Termostav-mraz" iz Slovačke.

Predsednik sindikata "Nezavisnost" USS Serbia,d.o.o. Mileta Gujaničić, zbog brige za bezbednost velikog broja prisutnih radnika "trećih lica" u kompaniji, a posebno mladih ljudi koji se po prvi put sreću sa teškim, složenim i ponekad rizičnim poslovima u crnoj metalurgiji, 29. avgusta 2007. godine tim povodom je uputio dopis Douglas Matthews-u, generalnom direktoru kompanije U.S. Steel Serbia,d.o.o. U dopisu sindikata "Nezavisnost" USS zahteva od kompanije, da se povede računa o bezbednosti, osposobljenosti radnika-izvođača radova, da svi oni završe obuku, kao i svi zaposleni u USS, kako u kompaniji ne bi došlo do povređivanja i neželjenih posledica. Mileta Gujaničić u pisanom obraćanju generalnom direktoru Douglas Matthews-u posebno insistira na adekvatnoj obuci ovih radnika, kao i da postoje određene indicije, da neki podizvođači u remontu visoke peći broj 2. na radilištu zapošljavaju neprijavljene radnike."Rad na crno" je zakonski prekršaj.

KOJE FIRME "TREĆA LICA" RADE U U.S. STEEL-U I DA LI KRŠE ZAKON ?

Sindikat "Nezavisnost" U.S. Steel Serbia, d.o.o. od Kompanije zahteva i podatke o tome, koliko je firmi-"trećih lica" trenutno angažovano, ko su njihovi vlasnici, jer postoje indicije, da su neki od njih na visokim političkim funkcijama u svojim strankama, lokalnoj samoupravi, pa čak i Narodni poslanici Skupštine Republike Srbije. Od strane sindikata "Nezavisnost" US Serbia,d.o.o. ako se utvrdi da su ove indicije tačne, to se kvalifikuje kao "sukob interesa" i kršenje "Kodeksa etičkog poslovnog ponašanja".

Zapošljavanje radnika "na crno", ili njihovog "privremenog angažovanja", "nesigurnog posla" podriva plate i uslove rada tih radnika, a posebno ugrožava njihovu bezbednost na radu. Sindikat "Nezavisnost" brine ova učestala pojava u kompaniji U.S. Steel Serbia, d.o.o. Ovaj način zapošljavanja novih radnika u kompaniji U.S. Steel Serbia, d.o.o. je u zabrinjavajućem porastu. Sindikat "Nezavisnost" razume nužnost ovih radnika, da prihvate ponuđeni posao po "svaku cenu", jer nisu u poziciji da biraju vrstu ponuđenog posla. Ovi mladi ljudi nisu ni svesni sa kakvim se rizicima sreću, jer njihov osnovni motiv je posao i zarada po principu "daj, šta daš". Upravo iz tih razloga sindikat "Nezavisnost" u svom dopisu generalnom direktoru Kompanije, stavlja se u zaštitu obespravljenih kolega i zalaže se za ostvarivanje njihovih prava, koja imaju i svi ostali radnici u U.S. Steelu.U ovakvim situacijama drugi sindikati u kompaniji US Serbia,d.o.o bukvalno ne postoje.

SVETSKI SINDIKATI I BORBA PROTIV LAŽNIH RADNIH ODNOSA "RADA NA CRNO"

Po pitanju ovakvih radnih odnosa, Međunarodna organizacija rada (MOR) je u junu 2006. godine usvojila Preporuku "R 198", koja predlaže vladama da formulišu i usvoje nacionalne zakone, koji će praviti razliku između zaposlenih i tzv. samozaposlenih radnika i izboriti se protiv lažnih, nejasnih radnih odnosa ili zaposlenja. Sredinom septembra 2007. godine održaće se sastanak Svetske organizacije sindikata "MFM" za jugoistočnu Evropu u Sarajevu, gde će ova problematika biti glavna tema ovog sastanka.

Sindikat "Nezavisnost" US Serbia, d.o.o. se žestoko bori protiv "sive ekonomije" i "rada na crno", koju pospešuju veliki broj malih preduzeća u kojima nema sindikata.Takvi poslodavci, ne samo da krše zakonske obaveze, neuplaćivanje penzijskog i socijalnog osiguranja, neobezbeđenje adekvatne zaštitne opreme svojim zaposlenima, već utajom poreza, doprinosa ... nanose i ogromnu finansijsku štetu, lokalnoj samoupravi i državi. Sindikat "Nezavisnost" U. S. Steel Serbia, d.o.o. će zbog svih ovih pomenutih pitanja i eventualnih propusta zahtevati od nadležnih republičkih inspekcijskih organa, da izvrše inspekcijski nadzor u kompaniji U.S. Steel i u skladu sa zakonom preduzmu odgovarajuće mere.

JASNA PORUKA POSLODAVCU U U.S. STEELU

- "Bez obzira na zaključeni Kolektivni ugovor od 20. novembra 2006. godine, misija sindikata "Nezavisnost" U S Serbia, d.o.o. nije završena i kada god se neka od radničkih prava prekrše, "Nezavisnost" je uvek tu da stane u zaštitu prava radnika i kontroliše dosledno sprovođenje Kolektivnog ugovora u kompaniji U S Serbia, d.o.o. Opreznosti - nikad dosta", kaže Mileta Gujaničić, predsednik sindikata "Nezavisnost" U. S. Steel Serbia, d.o.o.