ZA RUKOVODSTVO ??INVOZA? IZ ZRENJANINA

"KEC" IZ INDUSTRIJSKE KULTURE

Zrenjanin, 9.10.2006.
Dugogodi?nje zalaganje GSM ?Nezavisnost?, da se kroz instituciju dijaloga re?avaju najznačajnija i najte?a pitanja, od nivoa dr?ave pa do preduzeća, je u preduzeću ??invoz? iz Zrenjanina dobilo - "keca". Ovako lo?a ocena se mo?e izreći prvenstveno zahvaljujući direktoru ??invoza?, gospodinu Draganu Jevtoviću, koji je i pored dogovora, odbio da u zakazano vreme primi predsednika GSM ?Nezavisnost? Dragana Matića sa saradnicima.
Nagomilani problemi u ??invozu? zahtevaju mobilizaciju i akciju svih struktura u firmi, a posebno menad?menta i sindikata.
Skorasnji ?trajk je opomena za rukovodstvo firme da je nezadovoljstvo zaposlenih ogromno, a stotine sudskih tu?bi vi?e kao opomena za bahato i neprofesionalno pona?anje menad?menta ??invoza?. Kada tu?be budu do?le na naplatu, videće se koliko bahatost i osionost firme ko?taju većinskog vlasnika, kao i ?ta će većinski vlasnik preduzeti u toj situaciji.
Poku?aj da GSM ?Nezavisnost? predlo?i direktoru Draganu Jevtoviću aktivnosti za konsolidaciju odnosa u ??invozu? je ostao bezuspe?an, a osionost i nekultura su pokazali pravu pozadinu pona?anja menad?menta u preduzeću. Predlog GSM ?Nezavisnost? da prezentuje predlog trening-seminara na temu ?Korporativna kultura, klima, imid?, identitet i komunikacije?, je izostao, upravo iz razloga, koje bi ovakav seminar u visokom procentu otklonio.
Praksa neće jo? dugo toleristai pristupe upravljanja iz pro?losti, po kojima je najva?niji resurs novac, a ne ljudi, po kojima se stručnost i znanje ne cene mnogo, a stvaranje inovativnog ambijenta u organizaciji smatra - neva?nim. Oni koji to pre shvate i prihvate biće u ogromnoj prednosti. Do su?tinskih promena odnosa unutar preduzeća, mo?e doći samo kvalitetnom promenom načina rada i promenom dosada?nje poslovne i radne filozofije tj. promenom postojeće organizacione kulture preduzeća. Ove promene zahtevaju i od sindikata i od menad?menta da se transformi?e u skladu sa potrebama nove situacije. To ne treba shvatiti kao zlu sudbinu, već kao ?ansu i izazov za sopstveni preobra?aj. Svakako najva?nija potreba će biti saradnja, konstruktivni dijalog i nova kooperativnija pozicija obe strane. To rukovodstvo ??invoza? mora prihvatiti i ugraditi u način rada i pona?anja zarad zajedničkih budućih uspeha i prosperiteta.