Minimalna zarada, koga još to zanima?

Zauzeti rešavanjem svetski važnim strateškim pitanjima, razvojem i usvaršavanjem socijalnog dijaloga u toku izborne kampanje sa ministrom koji je od strane SSSS i UGS „Nezavisnost“ svojevremeno etiketiran kao grobar socijalnog dijaloga, članovi Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije pored ovih aktivnosti, ne preduzimaju gotovo ništa iz opisa posla na osnovu koga su i postali članovi Socijalno-ekonomskog saveta. Izbori koji su raspisani i tekuća predizborna kampanja kao i predizborne kalkulacije, otvaraju prostor da se postavi pitanje, ko treba da radi posao ako jedan organ propusti da donese odluku i ko je odgovoran što ta odluka nije doneta? I ono najvažnije koje su posledice, zakonskog propuštanja donošenja odluke?
Radi se o donošenju Odluke o visini minimalne zarade, zarade koja direktno utiče na visinu primanja zaposlenih u Srbiji, u konkretnom slučaju visine primanja zaposlenih u realnom sektoru iz kojeg dolazi 90% članova Industrijskog sindikata Srbije. Sadašnju minimalnu cenu po radnom času u neto iznosu od 115 dinara utvrdila je Vlada Republike Srbije Odlukom, 05 broj 120-2805/2013 za period mart-decembar 2013.g. i ova odluka je objavljena u Službenom glasniku RS. Članom 112. Zakona o radu jasno je propisano ko donosi odluku o visini minimalne zarade i procedura donošenja. Ništa od ovog nije ispoštovano. Prethodna odluka o visini minimalne zarade je prestala da važi a nova nije doneta. Po ko zna koji put se ponavlja praksa po kojoj funkcioniše izvršna vlast, ma koja stranačka grupacija je vršila. Prvo propusti nešto da uradi u zakonskom roku, a onda menja zakon i ispravlja posledice propusta. Od vlasti ovakvo ponašanje nije za čuđenje, ali čudi ponašanje predstavnika sindikata u Socijalno-ekonomskom savetu. Na stranu činjenica da se minimalna zarada nije menjala od aprila 2012.g. Ovolika nedogovornost i neozbiljnost sindikalnih predstavnika u Socijalno-ekonomskom savetu dovoljno govori o shvatanju učešća u radu Socijalno-ekonomskog saveta. Važne su privilegije koje takav status donosi a o obavezama, neka razmišlja neko drugi. Zato i ne čudi odnos vlasti prema Socijalno-ekonomskom savetu i uopšte prema socijalnom dijalogu. A tek predstoje ozbiljni izazovi!