ATB "SEVER" SUBOTICA

REŠENJE PROBLEMA KROZ DIJALOG

Beograd, 18.05.2007.
Neophodnost međusobnog informisanja i komunikacije između sindikata i poslodavca najbolje je iskazana prilikom susreta Paoula Platzera, generalnog direktora ATB „Sever“ i predstavnika sindikata „Nezavisnost“, koga su zastupali članovi Odbora sindikata „Nezavisnost“ ATB „Sever“ i Dragan Matić, predsednik GSM „Nezavisnost“.

Sastanak je iniciran od strane sindikata „Nezavisnost“, a za cilj je imao iznošenje nekoliko stavova koje sindikat „Nezavisnost“ želeo da istakne i aktuelizuje u razgovoru sa direktorom Platzerom.

- „Zarade u ATB „Sever“ se moraju isplaćivati u rokovima predviđenim Kolektivnim ugovorom kod poslodavca, jer pored toga što su zarade u ovom trenutku vrlo niske, zaposlenima još više smeta kada one kasne“- istakao je predsednik sindikata „Nezavisnost“ ATB „Sever“ Dragan Grozdanović. Ovakav stav je u potpunosti prihvaćen od Generalnog direktora koji je pojasnio razloge kašnjenja martovske zarade. -„U buduće će se novac za zarade blagovremeno obezbeđivati od banaka, putem povoljnih kredutnih aražmana i time će kašnjenje zarada biti otklonjeno“, obećao je direktor Platzer.

Drugi aktuelan problem koji sindikat „Nezavisnost“ želi da reši je prekovremeni rad.Ta oblast od izuzetnog značaja za sindikat „Nezavisnost“, a kolektivnim ugovorom je predviđeno da se ova oblast kvartalno analizira i razmatra, a što se do sada nije činilo. Sindikati u tome moraju imati punu informisanost i uključenje u rad nekog „tela“ formiranog od strane poslodavca i sindikata, a koje posle analize mora predlagati određena rešenja. Konstatovano je Odbor za zaštiti zdravlja i bezbednost na radu nije u svom dosadašnjem radu postigao rezultatre koji bi poboljšali i aktuelizovali probleme zaštitre i bezbednosti.
Predlog sindikata „Nezavisnost“ je da se Odbor ojača tj. da u njemu rade ljudi koji za to imaju i vremene i stručnosti. Gospodin Platzer je pažljivo saslušao izlaganje sindikata „Nezavisnost“ i dogovoreno je da će on shodno svojim ovlašćenjima preduzeti radnje koje će poboljšati rad Odbora za bezbednost i zdravlje na radu.

Raduje nas i stav rukovodstva ATB „Sever“ da je bezbednost i zdravlje zaposlenih jedan od prioriteta kome ATB „Sever“ teži i sprovodi u svim svojim preduzećima pa i u ATB „Sever“. U razgovoru je aktuelizovan način određivanja i visina stimulacija koja trenutno važi u ATB „Sever“. Sindikat Nezavisnost je stanovišta da često isti ljudi bez obzira na rezultate rada dobijaju stimulaciju, kao i da rukovodioci koji određuju tu stimulaciju to pravo zloupotrebljavaju i favorizuju poslušne i odane, a ne vredne i odgovorne.

Neophodno je da se stimulativni elementi jasno odrede i da zaposleni budu obavešteni na koji način se stimulacija određuje kao i da se faktor ocenjivanja neposrednog rukovodioca bude što manje zastupljen u tom odlučivanju.Ova stav Nezavisnosti bi trebalo pretočiti u jednu vrstu pravilnika i na taj način staviti tačku na moguće zlouootrebe stimulacija. Sam Direktor Platzer je primetio da tu ima nekih nepravilnosti i nelogičnosti i da ova materija zaslužuje da se preispita kao i da treba predložiti novi i objektivniji način određivanja stimulacija.

Predsednik GSM „Nezavisnost“ Dragan Matič je predložio da se u okviru ATB “Sever“u dogovoru sa poslodavcem uradi anketiranje zaposlenih na temu „Nivo internih odnosa i komunikacije, informisanja i korporativne kulture u ATB „Sever“. Konačan stav o ovome direktor Platzer će zauzeti za nekoliko dana kada se bude upoznao sa sadržajem upitnika za anketiranje radnika. Razgovorom su dotaknute mnoge teme, ali utisak predstavnika „Nezavisnosti“ je povoljan jer je očigledno da je direktor Paul Platzer jedan iskusan privrednik, dobar rukovodilac, čovek koji je zainteresovan da sasluša i uvaži sindikat u meri koja je poželjna da bi se gradili dobri partnerski odnosi između sindikata „Nezavisnost“ i rukovodstva ATB „Sever“, a korist od toga moraju imati zaposleni i poslovodno rukovodstvo ATB „Sever“.