Šta je to izrekao predsednik Industrijskog sindikata Srbije Dragan Matić na Panel disksusiji „Reindustrijalizacije Srbije“ 31.10.2012.g. Rešenje najtežih i najsloženijih problema Srbije mogu stati u jednu reč - Reindustrijalizacija.

REINDUSTRIJALIZACIJA KAO REŠENJE ZA SRPSKI BUDŽET

Beograd, 08.10.2013.g. Uskoro se navršava skoro godinu dana od održavanja Panel diskusije „Reindustrijalizacija Srbije“, podržanu od Friedrich Ebert fondacije a po potrebi Industrijskog sindikata Srbije i Samostalnog sindikata metalaca Srbije. Panel je okupio kako predstavnike vlasti, poslodavaca, sindikata tako i mnogobrojne stručnjake, dobronamerne i zlonamrene analitičare. Posle godinu dana i dolaska nove vlade po prvi put čujemo ono što je od strane Industrijskog sidnikata Srbije i predsednika Dragana Matića izrečeno na pomenutom panelu. Budućnost Srbije i njen budžet su u direktnoj zavisnosti od privrednog i industrijskog razvoja, stvaranja nove vrednosti, izvoza, zapošljavanja i naučno tehnološkog razvoja kao neophodnost postizanja konkurentnosti srpske privrede i proizvoda. Tek sada se javno govori da nešto ispod 300 000 radnika u industriji, ne što neće nego ne može da stvori osnov za izdržavanje i finansiranje preglobaznog državnog aparata od preko pola miliona ljudi koji primaju 30% veće plate od industrijskih radnika. Ulaganjem u industriju rešavaju se nagomilani finansijski, socijalni pa i politički problemi, stvara se osnov da kontrolišemo tmurnu sadašnjost i gradimo svetlu budućnost. Opstanak ekonomije i države kreiranje naše sudbine u značajnom delu možemo rešiti reindustrijalizacijom i novom industrijskom politikom. Višak od 180 000 do 200 000 ljudi koji po najavama čelnika Vlade Republike Srbije a koji rade u budžetskim ustanovama i koji ostaju bez posla mogu kroz aktivne mere zapošljavanja naći zaposlenje u privredi i industriji i time izbegnu sudbinu gubitnika. Da su se stavovi i mišljenja ISS od pre godinu dana uvažili od strane aktulene vlade ne bismo morali, kako to prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, kaže „hirurgijom“ spašavati srpsku ekonomiju i državu.

Da bi ste se uverili u istinitost i tačnost ovih navoda molimo vas da pogledate video zapis sa panel diskusije „Reindustrijalizacija Srbije“ od 31.10.2012.g. i izlaganje predsednika ISS Dragana Matića

kao i tekst „Reindustrijalizacija ante portas“ koji je objavljen u dnevnom listu Danas.