Fabrika reznog alata“ (FRA) odlazi u stečaj. Za radnike obezbeđena sredstva obeštećenja kroz socijalni program. Izvesna poslovna budućnost fabrike?
Stečaj u Fabrici reznog alata

Čačak, 24.03.2021.

Posle višegodišnje agonije FRA Čačak došlo je do konačnog „rešenja“ oličenog kroz stečaj.

FRA Čačak spada u grupu nekolicine još uvek društvenih preduzeća koje je tavorilo u poslovnom i socijalnom smislu a fabrika je pored planske prodaje pojedinih pogona imala situaciju da joj je imovina oduzimana od strane poverilaca.

Govorilo se i o mogućem preuzimanju fabrike od strane Vojske Srbije, ali na kraju ipak stečaj.

„Trenutno u fabrici radi blizu 450 radnika, posla ima ali para nema“ kažu radnici.

Moguće da će stečaj omogućiti nov početak ali je izvesno da radnici ostaju bez posla a koliki broj njih će ostati , ostaje da se vidi.

Izvor: TV PRVA

Iz Ministarstva privrede stiže informacija da će čitava procedura stečaja biti okončana do kraja aprila.

Prenosimo izjavu koju je dao Dušan Đelić predsednik Industrijskog sindikata FRA.: „Isplate malo kasne jer administracija nije obavljena u predviđenom roku kao i prikupljanje svih podataka o radnicima. Oni koji imaju 40 godina staža dobijaju otpremninu od 200 evra za svaku godinu provedenu u fabrici u dinarskoj protivrednosti. Ima i radnika koji spadaju u kategoriju od više od 40 godina staža i za njih je pripremljen poseban paket, te će dobiti jednu trećinu bruto ličnog dohotka koji su ostvarili u fabrici u iznosu od 550 do 1.100.000 dinara. Radnicima kojima nisu isplaćene zarade biće isplaćeni lični dohoci pod Fonda solidarnosti Ministarstva privrede od 32.000 dinara.“

Za sada se ne zna po kojim kriterijumima i merilima će biti vrednovani radnici koji bi trebali da ostanu u fabrici.

O poslovnoj budućnosti FRA je teško bilo šta reći sem da je šteta da FRA prestane da radi.