Fokus XIII Kongresa Evropske konfederacije sindikata na kvalitetnim poslovima, radničkim pravima i pravičnom društvu. Otpor napadu na sindikate i radnička prava.
KVALITETNI POSLOVI, RADNIČKA PRAVA I PRAVIČNO DRUŠTVO

Pariz, 02.10.2015.

Lideri evropskih nacionalnih sindikata su na završetku XIII Kongresa Evropske konfederacije sindikata usvojili Manifest i Akcioni plan za 2015-2019. godinu koji uključuju:

Prioritet ekonomskom rastu i otvaranje novih radnih mesta - uključuje i obavezuje Evropsku centralnu banku da promoviše punu zaposlenost i održiv rast, novu Evropsku direktivu o minimalnim primanjima, sa zajedničkim principima za sve zemlo2;e članice;

Obnavlo2;anje socijalnog dijaloga, jačanje industrijskih odnosa i kolektivnog pregovaranja uključujući povećanje plata za sve radnike kao i povećanje unutrašnje tražnje kao pokretača rasta, novog zakona EU, dovodeći radnika u evropske upravne odbore;

Jačanje socijalnih prava, uključujući slobodu kretanja radnika te jednake plate za sve radnike koji obavljaju isti posao na istom radnom mestu, kao i solidarnost sa radnicima migrantima;

Usaglašavanje i koordinaciju socijalne, fiskalne i radne politike tržišta između država članica, posebno u evrozoni. "Prešli smo preko jednog od gorih perioda u evropskoj istoriji sindikalnog pokreta", rekao je Luka Visentini predsednik ETUC-a.

"Misija ETCU-a za naredni mandat će biti da se nastavi borba i spreče napadi na sindikate, premeni negativna slika o sindikatu koja će doneti konkretne rezultate za naše članove. "Ne može biti kvalitetnog zapošljavanja i otvaranja novih radnih mesta, te visokog nivoa zaštite i socijalne zaštite, bez jačanja ekonomije i vraćanja održivog rasta. Za to su nam potrebna ulaganja i jača pregovaračka moć sindikata."