Štrajk upozorenja u Industriji mašina i traktora (IMT) u organizaciji Industrijskog sindikata Srbije (ISS) podržala većina radnika IMT. Po rešenje problema IMT-a radnici idu u Vladu Republike Srbije.
ŠTRAJK ISPRED VLADE SRBIJE

Beograd, 08.10.2014.

Radnici IMT su dali punu podršku štrajkačkim zahtevima koje je IS IMT uputio rukovodstvu IMT i Vladi Republike Srbije.

Prostor „pasarele „ u krugu IMT je izgedao kao u dobra stara vremena kada su radnici IMT-a štrajkovali.

Članovi Samostalnog sindikata metalaca Srbije, UGS „Nezavisnost“, USS „Sloga“ su otkazali poslušnost svojim sindikalnim vođama i u visokom procentu, prisustvom Štrajku upozorenja dali podršku IS IMT i Petru Grbiću, predsedniku IS IMT koji se obratio prisutnima.

Radnicima je pročitano i pismo Vladi Republike Srbije u kojem stoji:

Vladi Republike Srbije

U Beogradu 08.10.2014.god

Predmet: Štrajk u Industriji Mašina i Traktora ( IMT )

Obaveštavamo Vladu Republike Srbije da je danas 08.10.2014.god počeo štrajk u našem preduzeću. Obraćamo se vama kao poslodavcu iz sledećih razloga.

- U maju mesecu 2013. god Skupština IMT-a je donela odluku o pretvaranju preduzeća u državno vlasništvo.

- Kao većinski vlasnik Vlada republike Srbije postavlja rukovodstvo koje nam u ime Vlade obećava povećanje proizvodnje redovnu isplatu zarada i rešavanje duga prema kooperantima.

Posle 17 meseci rezultati su više nego poražavajući:

- Proizvodnja je skoro potpuno stala

- Nijedna obaveza prema radnicima se ne ispunjava ( plate, prevoz, povezivanje staža, zdravstvene knjižice)

- Dugovi prema kooperantima su povećani što onemogućava proizvodnju

Napominjemo da mi samo tražimo da radimo i zaradimo svoju platu ali nam vi kao poslodavac to pravo na rad uskraćujete.

Industrijski Sindikat IMT-a se od svog nastanka borio za opstanak IMT-a i angažovao stručnjake raznih profila za pronalaženje rešenja. U junu mesecu smo takođe u IMT-u organizovali okrugli sto najstručnijih ljudi i predstavnika raznih ministarstava i privredne komore gde su davani predlozi o rešavanju problema. Na desetine dopisa smo Vam i poslali ali se nikad ništa konkretno nije preduzelo, iako se svi slažu da se ne sme dozvoliti gašenje IMT-a i njegovih 200 kooperanata.

Iz gore navedenih razloga kao i zbog očajnog stanja u koje su radnici dospeli (isključuje im se struja, pleni im se imovina) Glavni odbor Industrijskog Sindikata je bio prinuđen da pribegne poslednjem sredstvu – organizaciji štrajka. Zahtevamo hitan sastanak u cilju rešavanja problema. U protivnom će radnici sa svom raspoloživom mehanizacijom biti prinuđeni da dođu kod Vas.

Glavni odbor Industrijskog Sindikata

Predsednik Grbić tel: 063/232291

ISS i radnici veruju da do krajnjih mera neće doći i da predstavnici Vlade Republike Srbije imaju sluha za zahteve radnika IMT, te očekuju poziv od predstavnika Vlade ili njihov dolazak IMT.